logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Inwazja 1968

Wystawa pokazuje przebieg interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, rozpoczętej 21 sierpnia 1968 r., ze szczególnym uwzględnieniem postaw solidarności społeczeństwa polskiego wobec wydarzeń lata 1968 r.

W 1968 roku losy Polaków, Czechów i Słowaków splotły się w szczególny sposób. Podczas protestów w marcu 1968 r. ogromne nadzieje wiązano w Polsce z reformami praskiej wiosny (popularne hasło głosiło: „Cała Polska czeka na swojego Dubczeka"), z drugiej strony w Czechosłowacji odnotowano liczne przejawy solidarności z represjonowanymi studentami i naukowcami. Udział Wojska Polskiego w interwencji w Czechosłowacji przyjęto z oburzeniem jako pogwałcenie polskiej tradycji walki „o wolność waszą i naszą”. Inwazji towarzyszyły liczne protesty Polaków, które stanowiły fundament przyszłej współpracy polskiej i czechosłowackiej opozycji.

Autorzy:

Autor scenariusza: dr Łukasz Kamiński
Współpraca: Joanna Dutka, Teodor Gąsiorowski, dr. Krzysztof Persak, Anna Piekarska, Paweł Rokicki, Agnieszka Rudzińska

Informacja techniczna:

Wystawa przygotowana w dwóch wersjach, udostępnianych przez:

Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Krakowie: 16 drukowanych plansz formatu 150×200 cm, w wersji angielskiej i słowackiej, dodatkowo plakaty wystawy

Biuro Edukacji Publicznej IPN: 16 drukowanych banerów formatu 212x195 cm, zawieszanych na czterech wolnostojących, czworokątnych modułach zbudowanych z krat budowlanych (szerokość 226 cm, wysokość 200 cm), stabilizowanych betonowymi blokami (o wadze 30 kg i wymiarach 20 cm x 70 cm). Wystawa wraz z systemem waży ok. 1,5 t. Wystawa dostępna w wersji polsko-czesko-angielskiej.

Wystawie towarzyszy katalog w wersji polsko-czesko-angielskiej.

W celu wypożyczenia wystawy, prosimy o kontakt z Biurem Edukacji Narodowej w Warszawie:
Sergiusz Kazimierczuk, e-mail: sergiusz.kazimierczuk@ipn.gov.pl, tel. (22) 581 86 74

Opcje strony