logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Brygady Łupaszki

Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” w czasie całej swojej służby publicznej, tak w okresie drugiej wojny światowej, jak i po jej zakończeniu, był „konsekwentnym patriotą” – „konsekwentnym żołnierzem Polski niepodległej”.

Był nim bez względu na zmieniające się teatrum działań bojowych, sięgające od Wileńszczyzny, poprzez Białostocczyznę, Podlasie, Mazury, Warmię, aż po Pomorze Gdańskie, Bory Tucholskie i Pomorze Środkowe. Był nim wbrew narastającym przeciwnościom losu, wbrew kalkulacjom politycznym, bez jakiejkolwiek szansy na sukces. Był żołnierzem gotowym w każdym miejscu i czasie dawać świadectwo wierności złożonej kiedyś przysiędze, walczyć otwarcie – z bronią w ręku o wolność Polski.

Za swoją konsekwentną postawę walki i oporu przeciwko sowieckiej okupacji i władzy komunistycznej w Polsce został 2 listopada 1950 roku skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy na osiemnastokrotną karę śmierci. Zamordowano go 8 lutego 1951 roku w więzieniu mokotowskim przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie, a następnie pochowano w bezimiennym dole w kwaterze Ł na warszawskich Powązkach. W 2014 roku szczątki mjr. Zygmunta Szendzielarza zostały odnalezione i zidentyfikowane przez zespół prof. Szwagrzyka.

Przygotowana przez Oddział IPN w Warszawie we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego ekspozycja składa się z 22 paneli prezentujących  historię partyzanckiej działalności mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” oraz szlak bojowy  5 i 6 Brygady Wileńskiej AK.

autorzy: dr Tomasz Łabuszewski. dr Kazimierz Krajewski

informacja techniczna: 22 plansze o wymiarach 100x210 cm, wystawa dostępna w polskiej wersji językowej

 

W celu wypożyczenia wystawy prosimy o kontakt z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej w Warszawie.

 

Opcje strony