logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Komunizm – La Belle Epoque. Dekada lat siedemdziesiątych XX wieku w europejskich państwach bloku sowieckiego.

Lata 70. XX w. w Bułgarii, Czechosłowacji, Niemieckiej Republice Demokratycznej, Polsce, Rumunii, na Węgrzech to czas triumfu tzw. realnego socjalizmu. Władza komunistyczna już ustabilizowała swoją pozycję i kupowała społeczne poparcie za cenę poprawy warunków życia.

Niepokornych kontrolowała tajna policja polityczna, czyli bezpieka. W dorosłość wchodziły pierwsze pokolenia od narodzin wychowane w komunistycznej dyktaturze. Ludzie ci w większości nie znali życia w innym świecie. Zdawali się być pogodzeni z otaczającą ich rzeczywistością i starali się czerpać z niej jak najwięcej korzyści. Opozycja – nawet jeżeli istniała – miała marginalne znaczenie. I choć w kolejnej dekadzie komunizm upadł, bezkrytycznie powielana legenda lat siedemdziesiątych jako beztroskiego okresu szczęśliwości trwa…

Wystawa Komunizm – La Belle Epoque została przygotowana przez IPN przy udziale Bułgarskiego Instytutu Kultury, Czeskiego Centrum, Instytutu Słowackiego, Rumuńskiego Instytutu Kultury oraz Węgierskiego Instytutu Kultury.

Scenariusz wystawy przygotował dr Andrzej Zawistowski, według koncepcji dr. Łukasza Kamińskiego.

Wystawa jest dostępna w dwóch wersjach:

– plenerowej: 20 jednostronnych, kolorowych banerów wystawowych o wymiarach 212x195 cm

– do wnętrz: 25 kompletów plansz wystawowych format 210x100 cm (dwuczęściowych: 140x100 cm i 70x100 cm)

W celu wypożyczenia wystawy, prosimy o kontakt z Biurem Edukacji Narodowej w Warszawie:
Sergiusz Kazimierczuk, e-mail: sergiusz.kazimierczuk@ipn.gov.pl, tel. (22) 581 86 74

 

 

Opcje strony