logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Przez Morze Czerwone. Rzeczpospolita Polska na Uchodźstwie 1945–1990

Wystawa przedstawia dorobek polskiego uchodźstwa niepodległościowego. Choć istotny, wciąż nie jest powszechnie znany. Jak zauważył dr Łukasz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, za tym dorobkiem kryje się wielu konkretnych ludzi – polityków, żołnierzy, działaczy społecznych - którzy po zakończeniu II wojny światowej mogli dokonywać różnych wyborów. Wielu z nich do końca życia wszystkie swoje siły poświęcało służbie na rzecz ojczyzny.

Ekspozycja, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie we współpracy z Archiwum Emigracji Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, ukazuje działalność władz Rzeczypospolitej na uchodźstwie oraz polskiej emigracji niepodległościowej w latach powojennych. Prezentacja składająca się z czterech części tematycznych: legalizm (ciągłość polskich władz II Rzeczypospolitej), polityka, społeczeństwo oraz kultura, jest próbą przedstawienia bogactwa dokonań tysięcy ludzi, dla których Polska nigdy nie przestała być Ojczyzną, a o których aktywności i poświęceniu wie dzisiaj bardzo niewielu Polaków. Na planszach można obejrzeć archiwalne fotografie i dokumenty, którym towarzyszy obszerny komentarz historyczny.

Otwarcie wystawy odbyło się 26 listopada 2013 r. w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” przy ul. Marszałkowskiej 21/25.

Autorzy:

dr Tomasz Łabuszewski, dr Małgorzata Ptasińska

Informacja techniczna:

62 panele samonośne,  rozmiar 210x90 cm., prezentacja: do wnętrz

W celu wypożyczenia wystawy, prosimy o kontakt z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej w Warszawie.

Opcje strony