logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata

Wystawa jest zaproszeniem do podróży w nieodległą przeszłość, w realia konfliktu, który zdominował powojenną historię, przez blisko pół wieku – od zakończenia II wojny światowej – wpływał na życie milionów ludzi i ukształtował oblicze dzisiejszego świata.

Zimna wojna była w istocie wojną czasami aż nadto gorącą, nawet jeśli do jawnej lub bezpośredniej konfrontacji zbrojnej między supermocarstwami dochodziło incydentalnie.

Z reguły budzi ona takie skojarzenia jak mur berliński, wyścig zbrojeń, wojny w Korei, Wietnamie czy Afganistanie, kryzys kubański. Wystawa przywołuje także wydarzenia mniej znane, jak wojna domowa w Grecji, „debata kuchenna” między Nixonem i Chruszczowem czy lądowanie Amerykanów na karaibskiej wyspie Grenadzie. Na wystawie zacytowano też wypowiedzi polityków obu stron zimnowojennej barykady, które na trwałe przeszły do historii. Szczególną siłę wystawy stanowią ilustrujące ją fotografie: obok słynnych zdjęć, które stały się ikonami zimnej wojny, na ekspozycji znalazły się też te mniej znane, dopełniające narrację.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 1 października 2010 r. w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie w 20. rocznicę zjednoczenia Niemiec, w obecności ambasadorów Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii oraz przedstawicieli ambasad USA, Rosji i Polski.

Otwarciu wystawy towarzyszyła rekonstrukcja punktu granicznego Checkpoint Charlie w Berlinie.

Autorzy:

dr Paweł Sasanka, Sławomir Stępień

Informacja techniczna:

  • 120 paneli samonośnych, rozmiar 250x90 cm., prezentacja: do wnętrz
  • Wystawa dostępna także w językach angielskim i niemieckim

W celu wypożyczenia wystawy, prosimy o kontakt z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej w Warszawie.

Opcje strony