logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Marzec '68

Wystawa Marzec '68 zaprojektowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

Autorzy: Jerzy Eisler, Paweł Sasanka, Sławomir Stępień

Projekt graficzny: Katarzyna Dinwebel

Recenzja: Filip Musiał

Zaprezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów m.in. Muzeum UW, Domu Literatury - Biblioteki, Polskiej Agencji Prasowej, Ośrodka KARTA,

Marzec ’68 to jeden z najbardziej znaczących momentów historycznych w dziejach Polski po II wojnie światowej. Był on bardzo ważnym doświadczeniem życiowym dla dużej części młodej polskiej inteligencji. Pod tym umownym określeniem kryje się jednak kilka różnych wątków. Dla ludzi, którzy w 1968 r. studiowali, zwykle najważniejszy jest studencki nurt „wydarzeń marcowych”. W ich pamięć najmocniej wryły się wiece, strajki i manifestacje. Studenci w Polsce, występujący pod hasłami wolnościowymi, odwoływali się do tych samych haseł i wartości, co ich czescy i słowaccy koledzy w okresie Praskiej Wiosny. Osoby, które po Marcu wyemigrowały z Polski, mówią najczęściej o haniebnej kampanii antysemickiej, przez ówczesne władze nieudolnie skrywanej pod hasłami antysyjonistycznymi. Niemała część emigrantów do pewnego stopnia uwierzyła marcowej propagandzie podważającej ich prawo do polskości. Niektórzy emigranci, pochodzący z rodzin od dawna już zasymilowanych, właśnie w 1968 r. – w obliczu kampanii antysemickiej – szukali swoich żydowskich korzeni.

Zachęcamy nauczycieli, edukatorów i wychowawców również do skorzystania materiałów edukacyjnych do wystawy elementarnej „Marzec ’68”.

 

Panele wystawy

Opcje strony