logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Wyniki międzynarodowej edycji konkursu „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie” (rok szkolny 2020/21)

27 kwietnia 2021 r. Komisja Konkursowa oceniająca prace w konkursie Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie, organizowanym przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, dokonała oceny prac i przyznała równorzędne tytuły laureatów w każdej z trzech grup wiekowych.

Prace były oceniane przez komisję w następującym składzie:

  • Przewodniczący: Sławomir Zajączkowski (scenarzysta i współautor komiksów)
  • Paweł Cabanowski (malarz)
  • dr Dariusz Gałaszewski (naczelnik, Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie)
  • Katarzyna Miśkiewicz (historyk, Biuro Edukacji Narodowej IPN)
  • Gabriela Sierocińska-Dec (historyk, Muzeum Historii Polski)

Laureaci konkursu (w porządku alfabetycznym):

kategoria 11–13 lat:  

  • Julia Hodur, Udana misja Władysławy Harat, opiekun: Jadwiga Szumniak-Zdonek
  • Dominik Jakubowski, Paszka, opiekun: Bronisław Krzysztof Jakubowski
  • Kinga Jelonek, Tej dziewczynki nie było w planach, opiekun: Teresa Błonka
  • Szymon Kazimierak, Magdalena Lubas, Zuzanna Szymura, Zachowałam się jak trzeba, opiekun: Wiesława Kwaśnik (Francja)
  • Aleksandra Krystian, Zuzanna Krystian, Historia pewnego zamku, opiekun: Magdalena Krystian
  • Amelia Kulawik, Ocalał, by budować mosty, opiekun: Renata Pilch-Kijowska
  • Paulina Majchrzyk, Cyrk Skalskiego – artyści łomotu, Ewelina Fijałkowska-Koza
  • Klara Pawłowska, Dzięki pamięci, opiekun: Ewa Majcherczak
  • Maja Samorańska, Warneńczyk, opiekun: Renata Seroka
  • Lena Szmajduch, Danuta Siedzikówna „Inka”, opiekun: Robert Jaworski

kategoria 14–16 lat:

  • Diana Babych, Rozkaz nr 00485; opiekun: Anastasiia Streltsova, (Ukraina)
  • Dagmara Bałys, Dublańczy – losy generała Zygmunta Piaseckiego, opiekun: Agnieszka Wawro
  • Wiktoria Bańkowska, Zanim dziecko Virtuti dostanie …, opiekun: Agnieszka Mentecka
  • Monika Czarnik, Piekło bez wyjścia, piekło bez końca, opiekun: Tomasz Przygoda
  • Julia Godlewska, Wiktoria Gosk, Stan wojenny 1981, opiekun: Agnieszka Mentecka
  • Roman Hasanow, Wyścig z czasem. Epizod z wojny polsko-bolszewickiej,  opiekun: Agnieszka Mikulec (Uzbekistan)
  • Mikołaj Jakubowski, Otto, opiekun: Bronisław Krzysztof Jakubowski
  • Karol Jakubowski, Jasny rycerz, opiekun: Bronisław Krzysztof Jakubowski
  • Antoni Lubiński, ORP „Orzeł”, opiekun: Ewelina Lubińska
  • Karolina Marek, Dziarska Zdziarska. Wojenna moralność, opiekun: Joanna Kuchta
  • Wanesa Pawłowska, Epizody z obrony Westerplatte 1-7.IX.1939, opiekun: Stanisław Szulist
  • Róża Robakowska, Nasz bohater, nasz patron rtm. Witold Pilecki, opiekun: Grażyna Drewing
  • Szymon Rzeszutek, Od żołnierza września do żołnierza wyklętego, opiekun: Jadwiga Brożyna
  • Julia Sikorska, Dziuniek; opiekun: Piotr Kazana
  • Michał Szymaniak, Brawurowa ucieczka z Auschwitz, opiekunowie: Agata Komorowska, Grzegorz Nowicki
  • Róża Walenciak, Ochotnik do piekła, opiekun: Ewa Kasprzak

 

  • Julia Sikorska, Dziuniek; opiekun: Piotr Kazana
    Julia Sikorska, Dziuniek; opiekun: Piotr Kazana
  • Julia Sikorska, Dziuniek; opiekun: Piotr Kazana
    Julia Sikorska, Dziuniek; opiekun: Piotr Kazana
  • Julia Sikorska, Dziuniek; opiekun: Piotr Kazana
    Julia Sikorska, Dziuniek; opiekun: Piotr Kazana
  • Julia Sikorska, Dziuniek; opiekun: Piotr Kazana
    Julia Sikorska, Dziuniek; opiekun: Piotr Kazana
  • Julia Sikorska, Dziuniek; opiekun: Piotr Kazana
    Julia Sikorska, Dziuniek; opiekun: Piotr Kazana
  • Julia Sikorska, Dziuniek; opiekun: Piotr Kazana
    Julia Sikorska, Dziuniek; opiekun: Piotr Kazana
  • Julia Sikorska, Dziuniek; opiekun: Piotr Kazana
    Julia Sikorska, Dziuniek; opiekun: Piotr Kazana
  • Julia Sikorska, Dziuniek; opiekun: Piotr Kazana
    Julia Sikorska, Dziuniek; opiekun: Piotr Kazana

 

kategoria 17–19 lat:

  • Kinga Chamik, Odyseja „warnijska”, opiekun: Alina Ślimak
  • Karolina Dębowska, Bohaterski pastor – Aleksander Falzmann, opiekun: Beata Rybarczyk
  • Dominika Flasza, Stefan Honiek – żołnierz Andersa, opiekun: Katarzyna Łętowska
  • Aleksandra Klawikowska, „Stutthofowi idą!” – wspomnienia byłych więźniów obozu, opiekun: Grażyna Drewing
  • Anastasiya Volkova, Za wolność waszą i naszą, opiekun: Julia Marczuk (Białoruś)

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie!

W związku z sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa zdecydowaliśmy o odwołaniu w tym roku uroczystego finału i warsztatów plastycznych, natomiast nagrodzone prace będzie można oglądać jesienią (na przełomie września i października) na wystawie w Centrum Edukacyjnym IPN im. J. Kurtyki „Przystanek Historia” (ul. Marszałkowska 21/25 w Warszawie). Nagrody wraz z dyplomami prześlemy pocztą na adres szkoły laureata do 25 czerwca.

koordynator projektu: Katarzyna Miśkiewicz 22 581 85 99 / katarzyna.miskiewicz@ipn.gov.pl

Opcje strony