logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

8. Festiwal Komiksów i Gier Historycznych – Warszawa, 28 maja 2018

W poniedziałek, 28 maja, w Centrum Edukacyjnym IPN im. J. Kurtyki „Przystanek Historia” przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie już po raz ósmy odbył się Festiwal Komiksów i Gier Historycznych.

Festiwal otworzyliśmy wspólnie z człowiekiem legendą – Henrykiem Chmielewskim, większości znanym jako słynny Papcio Chmiel, twórca serii o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka, jeden z nestorów polskiego komiksu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ten słynny warszawiak z urodzenia był również uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

Laureaci 6. edycji ogólnopolskiego konkursu „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie” pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej odebrali nagrody i dyplomy. Podczas festiwalu zostały zaprezentowane 54 prace laureatów. 

Podziwiać mogliśmy także wystawę plansz z komiksu o rotmistrzu Pileckim, przypominających postać bohatera. 25 maja minęło 70 lat od stracenia rtm. Pileckiego w mokotowskim więzieniu.

Miłośników gier planszowych zaprosiliśmy do zapoznania się z najnowszą grą planszową pt. Miś Wojtek. W arkana gry wprowadzał sam jej autor, Karol Madaj. Najmłodszych zaś ucieszyły konkursy prowadzone przez Marcina Andrysa.

Dojrzali miłośnicy komiksowego medium wzięli udział w spotkaniach i rozmowach z twórcami: Witoldem Tkaczykiem, Sławomirem Zajączkowskim, Krzysztofem Wyrzykowskim, Robertem Zarębą, Bartoszem Sztyborem. Pawłem Wojciechowiczem, Marcinem Opiłowskim, Hubertem Ronkiem i Nikodemem Cabałą. Ci dwaj rysownicy, wymienieni jako ostatni, poprowadzili również warsztaty rysunkowe grup szkolnych oraz wszystkich chętnych.

Ponadto można było zakupić albumy komiksowe wydawnictw: IPN, Kameleon Robert Zaręba, Wydawnictwa Niezależnego Marcina Opiłowskiego, Prószyński i S-ka oraz Zin Zin Press.