logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Szkoła Polska im. Adama Mickiewicza przy Ambasadzie RP w Paryżu – Ecole Polonaise "Adam Mickiewicz" de PARIS - ekspozycja na zewnątrz.

 

Nietypowy sposób na prezentację 1. edycji "Historii w Wielkim Formacie" znalazła szkoła przy polskiej ambasadzie w stolicy Francji. Otrzymane od nas wydruki zainstalowała ...na zewnętrz, w dużych przestrzeniach okiennych. Postery skąpane w paryskim słońcu prezentują się znakomicie, mamy nadzieję że będą miały dobrą frekwencję.

Szkoła założona została w latach 40-tych XIX wieku przez środowiska polskiej Wielkiej Emigracji. Zwana była potocznie "Batiniolską", od nazwy paryskiej dzielnicy, gdzie znalazła swoje miejsce - Batignolles. Znajduje się tam do dzisiaj. Placówka obecnie podlega polskiemu Ministerstwu Edukacji i Nauki, jest nadzorowana również przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Aby obejrzeć postery z jednostkami Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w czasie II wojny światowej, należy z ulicy rue Lamandé wejśc na wewnętrzny dziedziniec szkoły, gdzie będą eksponowane do najbliższej soboty - 12 czerwca.

Szkoła zamieściła również relacje z wystawy na swojej stronie internetowej:

https://paryz.orpeg.pl/2021/06/08/wystawa-na-szkolnym-dziedzincu/

oraz na Fb:

https://www.facebook.com/Ecolepolonaise75017

Zdjęcia zostały wykonane i nadesłane przez Kierownika Szkoły, Pana Konrada Leszczyńskiego.

Dziękujemy!

 

 

 

 

 

 

 

Opcje strony