logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Historia w wielkim formacie​

Instytut Pamięci Narodowej przygotowuje nowy projekt edukacyjny pod nazwą Historia w Wielkim Formacie. Zakłada on stworzenie przez Biuro Edukacji Narodowej kolekcji posterów z fotografiami archiwalnymi, związanymi z najnowszą historią Polski i wydrukowanymi w rozmiarach od 1,5 do 2 metrów. Fotografie będą poddawane procesowi cyfrowej koloryzacji, zatem najważniejsze postacie, symbole i wydarzenia historii Polski XX wieku przemówią do nas w nowy, ekspresyjny sposób, nie pozostawiając nikogo obojętnym.

Projekt otwiera obraz Jerzego Kossaka Cud nad Wisłą. Natomiast pierwsza edycja posterów będzie poświęcona Polskim Słom Zbrojnym. 15 sierpnia to nie tylko 100. rocznica Bitwy Warszawskiej, ale także święto Wojska Polskiego.

Fotografie będą zamieszczane na trwałym materiale, odpornym na uszkodzenia. Każdy egzemplarz zdjęcia zostanie wyposażony w system instalacyjny. Projekt jest adresowany do szkół, bibliotek, muzeów i ośrodków kultury, dysponujących powierzchniami, odpowiednimi do zawieszenia posterów.

Postery będą udostępniane odbiorcom w ramach projektów edukacyjnych Instytutu Pamięci Narodowej. Już wkrótce zostanie ogłoszone nowe seminarium dla nauczycieli dotyczące Bitwy Warszawskiej. Uczestnicy seminarium otrzymają pierwsze postery.

koloryzacja: Mikołaj Kaczmarek