logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

XII edycja projektu edukacyjnego Kamienie Pamięci. Bohaterowie opozycji demokratycznej 1981–1983.

Organizatorzy XII edycji ogólnopolskiego projektu IPN Kamienie Pamięci „Bohaterowie opozycji demokratycznej 1981-1983” informują, że dzięki pozytywnej ocenie nadesłanych projektów prawo do otrzymania dyplomów i statuetek oraz zaproszenie do Warszawy uzyskało 29 drużyn.

Przedstawiony w sprawozdaniach poziom merytoryczny nadesłanych projektów był wyrównany. Wszyscy uczestnicy podjęli się zadania odszukania bohatera wpisującego się w temat projektu i zasługującego na szczególne upamiętnienie w swojej miejscowości lub regionie. Autorzy projektów dotarli do materiałów źródłowych, rodzinnych zdjęć i pamiątek, podjęli współpracę z lokalnymi instytucjami i mediami, nawiązali kontakt z bohaterami i ich rodzinami, dokumentując wiedzę o postaciach i udowadniając, że historię lat 1981-1983 tworzyli zwykli ludzie zaangażowani w działalność opozycyjną w swoim środowisku – zakładzie pracy, parafii, szkole. Uczestnicy projektu główną uwagę skupili na upowszechnieniu informacji w formie elektronicznej (spowodowały to trudności związane z prowadzeniem prac w trakcie pandemii koronawirusa (COVID-19) Upowszechnianie wiedzy miało formę efektownych prezentacji, lekcji on-line, filmów dokumentalnych, wywiadów, a nawet koncertów udostępnianych na stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Autorzy projektów tworzyli foldery i plakaty, projektowali ulotki i zakładki do książek, drukowali broszury, by dotrzeć z informacjami o swoich bohaterach do jak największej liczby odbiorców. Organizowali wystawy w szkołach, parafiach, regionalnych izbach pamięci i bibliotekach. Upamiętniali swoich bohaterów tworząc hasła w Wikipedii, zakładki na stronach internetowych, sadząc pamiątkowe drzewka.

Jury wysoko oceniło wysiłek uczestników włożony w realizację projektów. Komisja wzięła też pod uwagę trudności związane z prowadzeniem prac w trakcie pandemii COVID-19 Listę laureatów tegorocznej XII edycji projektu zamieszczamy poniżej. Jednocześnie informujemy, że autorzy zakwalifikowanych projektów wraz z opiekunami zostaną zaproszeni do Warszawy w pierwszych miesiącach roku szkolnego 2021/2022 i wezmą udział w programie podsumowującym projekt.

 

Kontakt do organizatorów

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie

Projekt edukacyjny Kamienie Pamięci

Pl. Krasińskich 2/4/6

00-207 Warszawa

 

koordynatorzy:

 

Patronat honorowy:

Minister Edukacji Narodowej

Patronaty medialne:

Polska Agencja Prasowa, TVP Historia, Radio Warszawa, portal Dzieje.pl


 

Pliki do pobrania: (PDF)