logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Gala projektu Kamienie Pamięci „Bohaterowie opozycji demokratycznej 1981-1983”.

XII edycja projektu Kamienie Pamięci „Bohaterowie opozycji demokratycznej 1981-1983”.

Około 30 zespołów z całej Polski otrzymało statuetki, dyplomy i nagrody podczas uroczystego finału XII edycji projektu edukacyjnego IPN „Kamienie Pamięci. Bohaterowie opozycji demokratycznej 1981–1983”, który odbył się 28 września 2021 r. w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Podczas uroczystej gali drużyny biorące udział w projekcie zaprezentowały efekt swych historycznych poszukiwań lokalnych bohaterów i podzieliły się spostrzeżeniami związanymi z udziałem w przedsięwzięciu.

W tegorocznej edycji, nawiązującej do 40. rocznicy wydarzeń Sierpnia '80 i narodzin NSZZ „Solidarność” oraz 40. rocznicy wprowadzenia przez reżim komunistyczny stanu wojennego, uczestnicy projektu mieli za zadanie znalezienie bohatera lokalnego, często nieznanego lub zapomnianego, oraz jego upamiętnienie. Miała to być osoba zaangażowana w działalność opozycji demokratycznej, represjonowana, internowana, więziona po wprowadzeniu stanu wojennego, tworząca konspiracyjne struktury, angażująca się w podziemny drugi obieg wydawniczy lub w innych formach występująca przeciwko komunistycznej dyktaturze w latach 1981–1983. Uczniowie musieli ponadto rozpowszechnić wiedzę o wybranym bohaterze wśród jak największej liczby osób należących do lokalnej społeczności.

– W tym przedsięwzięciu najważniejsze jest przekazywanie pewnych tradycji i to, żeby młode pokolenie Polaków utrwalało pamięć o tych ludziach i postawach, z których możemy być dumni. W ten sposób młodzież dorzuca swój „kamień pamięci” do tych, które zostały rzucone już w przeszłość – powiedział podczas gali finałowej dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz.

Po ceremonii uczniowie wraz z opiekunami wysłuchali m.in. piosenek Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Leszka Czajkowskiego, a następnie zwiedzili Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL pod opieką przewodników i pracowników muzeum.

Koordynatorzy:

Patronat honorowy:

  • Minister Edukacji Narodowej

Patronaty medialne:

  • Polska Agencja Prasowa, TVP Historia, Radio Warszawa, portal dzieje.pl