logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Wyniki 10. konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”

Znamy laureatów 10. edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”, organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Muzeum Katyńskim.

Zadaniem uczestników konkursu (uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych  oraz ponadgimnazjalnych) było stworzenie karty z albumu, poświęconej ofierze Zbrodni Katyńskiej. Komisja Konkursowa, oceniając nadesłane prace, brała pod uwagę m.in. stronę merytoryczną pracy, jej projekt graficzny, estetykę, ale również oryginalność pomysłu.

Dziękujemy za udział wszystkim uczniom oraz ich opiekunom. Do Instytutu Pamięci Narodowej wpłynęły 264 prace konkursowe.

Nagrodą I stopnia, którą jest udział w wyjeździe edukacyjnym, uhonorowaliśmy autorów 17 najlepszych prac. Dodatkowo wyróżniliśmy 10 prac nagrodą II stopnia w postaci gier i publikacji IPN, które będą wręczone podczas uroczystego spotkania finałowego we wrześniu w Warszawie. Wszystkim laureatom i uczestnikom serdecznie gratulujemy!

W poprzednich latach laureaci konkursu wraz z opiekunami wyjeżdżali do miejsc związanych z martyrologią Polaków na Kresach. Wspólnie odwiedzaliśmy Polskie Cmentarze Wojenne w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni. W latach 2014–2015 laureaci wyjechali do Włoch, by odwiedzić miejsca związane z walkami 2. Korpusu Polskiego, w którym służyli  żołnierze ocaleni z obozów i łagrów w ZSRR. W kolejnych latach natomiast – szlakiem walk 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, przemierzając m.in. Niemcy, Holandię, Francję, Belgię. W roku 2016 laureaci odwiedzili Litwę i Białoruś, przemierzając szlak tzw. białoruskiej listy katyńskiej. W 2017 r . laureaci wyruszyli na południe do Rumunii. Trasa ubiegłorocznego wyjazdu wiodła z kolei śladami Polaków na Liwie i Łotwie.

Możemy oficjalnie potwierdzić, że w tym roku laureaci I stopnia pojadą na Białoruś. Szczegóły dotyczące wyjazdu podamy w możliwie najszybszym terminie.

Listy prac uhonorowanych nagrodami I i II stopnia znajdują się w plikach załączonych na dole strony.