logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

II edycja projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” w roku szkolnym 2018/2019

8 października 2018 r. w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie odbyła się inauguracja II edycji projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. W otwarciu uczestniczył zastępca prezesa IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk. Gościem specjalnym była Pani Elżbieta Amelia Walicka, córka Wacława Walickiego, jednego z bohaterów podziemia niepodległościowego, którego szczątki zostały odnalezione na Łączce w 2012 r. W czasie uroczystości przekazano Pani Walickiej medalik należący do jej ojca, odnaleziony przy jego szczątkach.
 
1 października 2018 r. zakończyło się zgłaszanie szkół do tegorocznej edycji projektu. Ubiegłoroczna edycja, w której wzięli udział uczniowie szkół warszawskich i województwa mazowieckiego, cieszyła się dużym powodzeniem – uczestniczyło w niej ponad 120 uczniów. W tym roku projekt będzie realizowany również przez oddziały i delegatury IPN w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Bielsku-Białej, Łodzi i Szczecinie.

Projekt poświęcony jest poszukiwaniom nieznanych miejsc pochówku ofiar reżimu totalitarnego. Uczestnicząc w sześciu spotkaniach, uczniowie poznają rolę, jaką w poszukiwaniach odgrywają poszczególne dziedziny nauki (m.in. archeologia, antropologia, genetyka), zdobywają wiedzę o historii poprzez losy ludzi, uczą się poszanowania dla życia ludzkiego i odpowiedzialności za swoje czyny i decyzje. Finał będzie okazją do zaprezentowania swoich refleksji w postaci etiud filmowych dotyczących problematyki poruszanej w ramach projektu.

Projekt jest objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.