logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Niezwyciężone. Bohaterki Niepodległej

Weź udział w konkursie edukacyjnym IPN Niezwyciężone. Bohaterki Niepodległej i opowiedz o wyjątkowych kobietach, które tworzą naszą historię.   

Do zdobycia cenne nagrody rzeczowe, możliwość wzięcia udziału w dwudniowych warsztatach filmowych prowadzonych przez profesjonalnych edukatorów filmowych oraz zwiedzanie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. 

CO MUSISZ ZROBIĆ ABY WZIĄĆ UDZIAŁ W KONKURSIE?

 1. Przede wszystkim wybierz swoją bohaterkę. Musi to być kobieta odznaczona KRZYŻEM LUB MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI, która służyła w Legionach Polskich, działała w strukturach Polskiej Organizacji Wojskowej albo walczyła w szeregach Ochotniczej Legii Kobiet lub innej formacji niepodległościowej.  
 2. Zapoznaj się z REGULAMINEM konkursu. Wypełnij formularz zgłoszeniowy  i przygotuj krótką wideoprezentację, w której przedstawisz wybraną bohaterkę oraz zespół, który zrealizuje film konkursowy o bohaterce. Skan zgłoszenia i link do pobrania pliku z wideoprezentacją wyślij na adres: niezwyciezone@ipn.gov.pl
 3. Sprawdź, czy zakwalifikowałeś się do konkursu. Lista osób/zespołów zakwalifikowanych do etapu konkursowego pojawi się na stronie: niezwyciezeni1918-2018.pl.
 4. Weź udział w warsztatach filmowych online, które poprowadzą profesjonaliści.
 5. Zbierz jak najwięcej INFORMACJI o bohaterce.  Znajdź zdjęcia archiwalne, pamiątki, dotrzyj do krewnych, odnajdź odznaczenia jakie otrzymała wybrana przez Ciebie postać.
 6. Stwórz FILM (od 3 do 5 minut) na podstawie zebranych informacji. Forma filmowa jest dowolna. Jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia. UWAGA: filmem nie jest pokaz slajdów z napisami i/lub narratorem. To musi być film!
 7. Podejmij działania mające na celu upowszechnienie informacji o wybranej bohaterce (np. prezentacja w szkole, stworzenie strony internetowej lub hasła w Wikipedii, itp.)
 8. Przyślij film konkursowy (link do pobrania pliku) razem ze skanem wypełnionej metryczki filmu (zał. nr 2) na adres:  niezwyciezone@ipn.gov.pl

JAKI JEST HARMONOGRAM KONKURSU

 1. Zgłoszenie uczestnictwa w konkursie – do 8 kwietnia 2022 r.
 2. Ogłoszenie listy osób/ zespołów zakwalifikowanych do konkursu - do 22 kwietnia 2022 r.
 3. Udział w warsztatach filmowych online (oraz 2 konsultacje z edukatorami) - kwiecień-maj 2022 r.
 4.  Przysłanie prac konkursowych – do 30 maja 2022 r
 5.  Ogłoszenie wyników konkursu i laureatów – do 20 czerwca 2022 r.
 6. Warsztaty filmowe dla laureatów i gala finałowa z wręczeniem nagród odbędą się we wrześniu 2022 r. w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Partnerem IV edycji konkursu jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!

Strona konkursu: https://niezwyciezeni1918-2018.pl

Koordynator projektu:

Marta Gosk

marta.gosk@ipn.gov.pl, tel. 22 581 85 61