logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Znamy wyniki tegorocznej edycji SDiM ! :)

Temat przewodni: "Śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego – w poszukiwaniu drogowskazów we współczesnym świecie według wartości i ideałów Prymasa Tysiąclecia. W jaki sposób możesz wykorzystać nauki kardynała Stefana Wyszyńskiego w obecnej rzeczywistości w odniesieniu do swojego życia, do życia Twojej rodziny lub społeczności, w której mieszkasz?"

 

W tym roku edycja SDIM miała specjalną, internetową formę konkursu. Konkurs przeprowadzony został w trzech kategoriach: plastycznej, literackiej oraz multimedialnej. Z szesnastu województw zgłoszono 367 prac, z których wybraliśmy 5 najlepszych, a pozostałych 225 zostało wyróżnionych.

 

Najwyżej nagrodzony został film animowany pt. „Pokolenie orłów” – będący stworzoną z rysunków i narracji przypowieścią o prawdziwych wartościach, jakie promował Prymas Tysiąclecia. Autorkami filmu są Hanna Tomaszewska i Nadia Spodar z Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Halinowie (woj. mazowieckie).

 

Drugie miejsce zajęło słuchowisko „Być jak Wyszyński”, zaaranżowane i nagrane przez Klaudię Amelię Perkowską i Julię Paskudę ze Szkoły Podstawowej nr 17 im. Tadeusza Kościuszki w Płocku (woj. mazowieckie). W przedstawionej w słuchowisku historii spotyka się przeszłość z teraźniejszością, aby pokazać, że istnieją wartości ponadczasowe i niezmienne.

 

Trzecie miejsce przyznane zostało nietuzinkowej pracy pisemnej – historii wyjętej z niejednej współczesnej rodziny, ale to nie wszystko. Opowiadanie nosi tytuł „Nie domykaj drzwi za sobą”. Jego autorkami są Maria Pona i Aleksandra Monkiewicz, uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Górze (woj. dolnośląskie).

 

Na czwartym miejscu zasiadł skromnie w portrecie wyłaniający się z mroku, zamyślony (a może zatopiony w modlitwie?) Prymas Wyszyński. Autorami tego dzieła są Kacper Marchajski i Martyna Pawłowska z Zespołu Szkół im. Jana III Sobieskiego w Dłużcu (woj. małopolskie).

 

Piąte miejsce zamykające podium to film pod tytułem „W poszukiwaniu drogowskazów…”. Jest to kojąca opowieść o wartościach przekazanych przez Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Twórczynie filmu, Zuzanna Ficner i Paulina Dobak, uczą się w Szkole Podstawowej im. Czesława Wilińskiego w Starym Kurowie (woj. lubuskie).

 

Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę: https://sdim.sejm.gov.pl/sdim_2021.nsf/results.xsp

Opcje strony