logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Sejm dzieci i młodzieży

Sejm Dzieci i Młodzieży to przedsięwzięcie edukacyjne, które ma kształtować postawy obywatelskie, szerzyć wśród młodzieży wiedzę o zasadach funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a także aktywizować młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych. Projekt realizuje Kancelaria Sejmu RP we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

komunikat kancelarii Sejmu RP:

Mając na względzie Wasze bezpieczeństwo, a także obecną sytuację w naszym kraju związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 z przykrością informujemy, że tegoroczna  XXVI sesja SDiM zostaje odwołana.

Wiemy, że stosując się do zaleceń Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Zdrowia nie bylibyście w stanie wykonać zadania rekrutacyjnego w terminie określonym w harmonogramie SDiM. Ma na to wpływ także fakt, iż miejsca takie jak: urzędy miejskie, biblioteki czy archiwa są obecnie zamknięte. Dodatkowo ze względu na trwającą epidemię nie mielibyście możliwości zorganizować spotkań ze świadkami historii: seniorami, czy weteranami. Nawet zmiana tej - dynamicznie rozwijającej się obecnie - sytuacji do dnia 1 czerwca nie daje gwarancji zapewnienia Wam bezpiecznego udziału w posiedzeniu SDiM kiedy w Sali Posiedzeń Sejmu spotyka się około 600 osób (uczestnicy, opiekunowie, goście). Liczymy, że zrozumiecie, że dla Kancelarii Sejmu – organizatora SDiM oraz jego współorganizatorów priorytetem jest zdrowie i bezpieczeństwo – Wasze oraz Waszych najbliższych.

strona projektu:

sdim.sejm.gov.pl

 

Aktualności

Rozpoczęła się rekrutacja do XXVI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży!

Rejestracja zespołu na platformie internetowej – do 3 kwietnia 2020. Dodanie relacji z wykonania zadania rekrutacyjnego – do 8 kwietnia 2020.

11.03.2020

XXV sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży – 1 czerwca 2019

– Dzięki projektowi Sejm Dzieci i Młodzieży jest możliwe poznawanie historii Polski w sposób twórczy i ciekawy [...] Nie tylko znaleźliście bohatera projektu, zapoznaliście się z jego losami, ale przede wszystkim opowiadaliście jego historię poprzez filmy czy strony internetowe kolegom, przyjaciołom, mieszkańcom Waszych społeczności. Staliście się ambasadorami historii – powiedział wiceprezes IPN Mateusz Szpytma do uczestników XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

28.05.2019

Przygotowania do XXV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

11 i 12 maja 2019 r. w Sulejówku, w Ośrodku Rozwoju Edukacji oraz w Sejmie Rzeczypospolitej odbyły się posiedzenia komisji problemowej w ramach XXV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

13.05.2019

Rozpoczęła się rekrutacja do XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

Temat tegorocznych obrad to „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji”.

05.03.2019

Rozpoczęła się rekrutacja do XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży!

27 lutego 2018 r. rozpoczęła się rekrutacja do XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Temat tegorocznych obrad to: „Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej".

02.03.2018

Laureaci projektu edukacyjnego „Sejm Dzieci i Młodzieży” zwiedzają miejsca pamięci

Już od 23 lat w Międzynarodowy Dzień Dziecka 460 laureatów projektu edukacyjnego „Sejm Dzieci i Młodzieży” spotyka się w Sejmie, by wspólnie rozmawiać o ważnych dla nich kwestiach. Tegoroczna dyskusja dotyczyła tematu „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”. W tym dniu głos zabrał także prezes IPN dr Jarosław Szarek, apelując do młodzieży m.in. o czerpanie szlachetnych wzorów z przeszłości.

17.08.2017