logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

XXVIII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży – 14 i 15 maja 2022 r. warsztaty i obrady komisji

W weekend 14–15 maja 2022 roku spotkaliśmy się w siedzibie Sejmu z najlepszymi 16 zespołami z całej Polski. W sobotę 14 maja laureaci uczestniczyli w seminarium zorganizowanym przez Biuro Edukacji Narodowej IPN.

W pierwszym panelu ciekawy wykład o Armii Krajowej i Narodowych Siłach Zbrojnych wygłosił Andrzej Kryński, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie. W ramach drugiego panelu zajęcia z młodzieżą poprowadzili żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej: Aleksander Mazur (pracownik Archiwum IPN) i Adrian Szydlik. Uczestnicy dowiedzieli się m.in., że współcześni żołnierze WOT nawiązują do dziedzictwa Armii Krajowej, kontynuując jej tradycję. Prelegenci opowiedzieli o wartościach przekazywanych z pokolenia na pokolenie, przedstawili i omówili „Credo Terytorialsa”, opowiadając jak przedstawione wartości przekładają się na ich życie i że każdy swoimi nawet najdrobniejszymi umiejętnościami może służyć Ojczyźnie.

W niedzielę 15 maja miały miejsce obrady komisji SDiM, podczas których spośród młodzieży zostali wybrani 3 marszałkowie XXVIII sesji SDiM: Kalina Maciejewska, Wiktoria Mielniczek i Jakub Pach. Komisja wypracowała również – związany z tematem tegorocznej sesji – projekt uchwały, który zostanie poddany pod głosowanie na posiedzeniu 1 czerwca 2022 roku.

  • XXVIII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży – warsztaty. Fot. Maryla Czupryńska-Szczupak (IPN)
    XXVIII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży – warsztaty. Fot. Maryla Czupryńska-Szczupak (IPN)
  • Marszałkowie XXVIII sesji SDiM: Kalina Maciejewska, Wiktoria Mielniczek i Jakub Pach. Fot. Kancelaria Sejmu
    Marszałkowie XXVIII sesji SDiM: Kalina Maciejewska, Wiktoria Mielniczek i Jakub Pach. Fot. Kancelaria Sejmu
  • XXVIII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży – warsztaty. Fot. Maryla Czupryńska-Szczupak (IPN
    XXVIII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży – warsztaty. Fot. Maryla Czupryńska-Szczupak (IPN

Opcje strony