logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Giganci nauki

Kto jest twórcą terminu witamina? Dlaczego każdy ma przy sobie monokryształ stworzony metodą Czochralskiego? Kto był nazywany „Edisonem metalurgii”? Wynalazek, którego z Gigantów nauki był umieszczony na wieży Eiffla? Do czego wykorzystywany był polon? Dlaczego w F-117 Nighthawk wykorzystano usterzenie motylkowe opracowane przez Jerzego Rudlickiego? Kto opracował oznaczenia grup krwi? Jak nazywał się twórca pierwszej skutecznej szczepionki na tyfus?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w serii infografik poświęconych wybranym Gigantom nauki. Są wśród nich polscy odkrywcy, wynalazcy, konstruktorzy i projektanci. Na planszach przedstawiono 20 osób i ich największe osiągnięcia, wyjaśniając równocześnie wagę poszczególnych innowacji oraz ich wykorzystanie. Zaproponowane postacie to przedstawiciele nauk medycznych, fizyki, chemii oraz matematyki.

Infografiki powstały na podstawie pięciotomowej publikacji Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę. Słownik polskich i związanych z Polską odkrywców, wynalazców oraz pionierów nauk matematyczno-przyrodniczych i techniki, wydanej pod redakcją naukową prof. Bolesława Orłowskiego, przez Instytut Historii Nauki PAN i Instytut Pamięci Narodowej. Mertytorycznie infografiki opracowała Magdalena Wujda. 

 

Opcje strony