logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie

Drodzy Czytelnicy,


oddajemy w Wasze ręce pierwszy zeszyt komiksów narysowanych przez uczniów. Ich autorami są laureaci konkursu  „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie” organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Wybraliśmy 10 prac związanych z wydarzeniami drugiej wojnie światowej - dokładnie jej pierwszej części obejmującej czas od wybuchu II wojny światowej (1 września 1939 r.) do ataku Niemiec na Związek Sowiecki (22 czerwca 1941r.).


Konkurs polega na wykonaniu komiksu przedstawiającego epizod, rozgrywający się na tle wydarzeń ważnych dla dziejów polskiego społeczeństwa, w którym bierze udział realny lub  fikcyjny bohater. Zakres historyczny pracy musi mieścić się w okresie od 1917 r. do 1990 r.  Wydarzenia  przedstawione  w tym tomie opierają się na faktach historycznych twórczo zinterpretowanych przez autorów. Prace ilustrują wydarzenia i ludzi mniej lub bardziej znanych  w sposób, który wydał się nam ciekawy i twórczy i pokazuje fragment wojennej rzeczywistości.


 Poziom wielu prac jest co roku bardzo wysoki. Unaocznia nam jak wielu mamy w polskich szkołach utalentowanych twórców komiksów: scenarzystów  i rysowników. A przecież komiks nie jest wcale łatwą dla tworzącego go formą przekazu. Każdą z prac, wybranych z ponad 2000 nadesłanych do tej pory na konkurs, poprzedza krótki historyczny komentarz, aby poza dziełem zobaczyć historię,  tak jak poznali ją historycy.

Biuro Edukacji Narodowej

 

Tom 1

Szarża pod Wólką Węglową, Marcin Opuchlik
Opowieść o II wojnie światowej, Monika Lewkowicz
Plutonowy Karaszewski, Jan Piotrowski
Historia lotnika Pawła Łuczyńskiego, Wojtek Rajczak
Hubal, Arkadiusz Janikiewicz
Akcja AB. Zbrodnia w Palmirach, Monika Lewkowicz
Dywizjon 303. Poświęcenie i męstwo, Maciej Wojtas, Tomasz Skibiński, Marcin Jakieła
Biały Spitfire, Adam Dźwigała
Tatrzańscy kozacy, Julia Sikorska
Uderzenie Pioruna, Joanna Krosny

Opcje strony