logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Scenariusze lekcji dla nauczycieli

Współczesna reforma edukacji promuje model kształcenia, który powinien nauczyć młodego człowieka aktywności twórczej, samodzielnego dochodzenia do wiedzy, krytycznego podejścia do różnych
źródeł informacji, wartościowania i hierarchizowania wydarzeń oraz indywidualnego lub grupowego rozwiàzywania problemów. Zakłada również aktywną postawę i samodzielność nauczyciela. Podobne założenia przyjęliśmy przy przygotowywaniu pakietu.

Scenariusze lekcji dają możliwość wykorzystania aktywizujących metod nauczania, głównie dramy. Są także przykładem integracji międzyprzedmiotowej – historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie - oraz realizacji regionalnej ścieżki edukacyjnej w szkole ponadgimnazjalnej. Temat pakietu wydaje nam się doskonałą okazją do kształtowania umiejętności uogólniania przez odnoszenie lokalnych i regionalnych faktów historycznych do wydarzeń tworzących historię narodową. Bardzo dużą wagę przywiązujemy również do analizy tekstu źródłowego, co związane jest z programem nowej matury. Drama jest metodą parateatralną, znaną i stosowaną w Europie Zachodniej i USA od dawna. Do Polski dotarła w latach siedemdziesiątych dzięki Halinie Machulskiej, autorce wielu publikacji. Metoda ta polega na improwizowanym „wchodzeniu” w różne role; jest sposobem nauczania za pomocą działania - przez doświadczenie.
Do realizacji scenariuszy zakładających wykorzystanie dramy potrzebna jest duża sala lekcyjna bez ławek, z krzesłami ustawionymi w półkole. Na przygotowanie każdego ćwiczenia, indywidualnego bądź grupowego, uczniowie mają od trzech do dziesięciu minut. Staraliśmy się, aby ćwiczenia były różnorodne i dokładnie opisane.
Przed każdą lekcją podane są operacyjne cele zajęć. Poza tym uczniowie w trakcie lekcji powinni nabywać i doskonalić umiejętności analizowania i interpretacji tekstów źródłowych, pracy w grupie, publicznej prezentacji wyników oraz formułowania ocen krytycznych.
Dokładny opis wykorzystanych w scenariuszach metod i technik kształcenia znajduje się w podanej na końcu literaturze przedmiotu.
Mamy nadzieję, że nasz pakiet edukacyjny będzie cenną pomocą dydaktyczną i wzbogaci Państwa warsztat pracy.

Opcje strony