logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Fotografie

W zasobach archiwalnych IPN znajduje się wiele fotografii związanych z historią harcerstwa. Niektóre trafiły tu w albumach i kolekcjach rodzinnych ofiarowanych przez krewnych zasłużonych dla Polski osób, niektóre znalazły się w dokumentacji gromadzonej przez służby komunistycznego państwa w ramach inwigilacji patriotów nie godzących się z utrata suwerenności, czy też wykonane przez funkcjonariuszy tych służb uznających pewne działania harcerzy za zagrażające ustrojowi.

Zapraszamy do oglądania.

 

Wojciech Sabat (1901-1943) – oficer rezerwy, porucznik, nauczyciel, instruktor harcerski. Walczył w wojnie polsko-ukraińskiej (1918-1919) i polsko-sowieckiej (1920). Pracował jako nauczyciel, od 1925 r. na Pomorzu. Zakładał drużyny harcerskie, w 1938 r. został komendantem IV Hufca Morskiego Rejonu Harcerzy w Gdyni. W wojnie obronnej we wrześniu 1939 r. walczył w obronie Gdyni. Znalazł się w niemieckiej niewoli, a później w związku z przedwojenną działalnością więzieniu, gdzie zmarł z wycieńczenia.

 

Tadeusz Gajda (1924-1946) - polski żołnierz podziemia niepodległościowego, kapitan, żołnierz Armii Krajowej (NOW-AK), dowódca oddziału partyzanckiego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego na Rzeszowszczyźnie. W 1946 r. aresztowany, skazany na śmierć i zamordowany w krakowskim więzieniu na Montelupich. Jego szczątki zostały odnalezione w wyniku prac ekshumacyjnych w 2017 r. i w 2019 r. został uroczyście pochowany w Stalowej Woli.

 

 

 

Opcje strony