logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Sroka Bronisław „Ksiądz Piotr”, „Bogdan Ślęzak” (ur. 1936)

Członek konspiracyjnej organizacji młodzieżowej Podziemna Kolonia z Gdańska.  

W wieku 16 lat związał się z Podziemną Kolonią, która powstała w 1952 r. w Gdańsku. Jej założycielem i dowódcą był Zygmunt Hinc „Dąb”, „Czarnecki”. Bronisław Sroka pełnił funkcję sekretarza organizacji. Grupa prowadziła kolportaż ulotek oraz akcje skierowane przeciw osobom współpracującym z UB, zapowiadając poddanie ich „bezpłatnym kuracjom mordoplastycznym”.

Bronisław Sroka zostaje aresztowany wiosną 1953 r. W maju tego roku WSR w Gdańsku skazuje go na 5 lat więzienia. Wraz z nim sądzeni byli: Zygmunt Hinc (6 lat pozbawienia wolności); Leszek Wytrykus (2,5 roku) i Konrad Hinc (3,5 roku). Przeszedł przez więzienia w Gdańsku, Sztumie, Sosnowcu-Radosze i w Jaworznie, tam pracował w kopalni Kościuszko-Nowa.

Po wyjściu na wolność wstąpił do nowicjatu jezuitów. W 1968 r. przyjął świecenia kapłańskie, później podjął studia w KUL.

Aktywnie angażował się również w działalność opozycyjną. Związał się z Ruchem, grupą opozycyjną założoną w 1965 r. z inicjatywy byłego żołnierza podziemia niepodległościowego, Mariana Gołębiewskiego. Aresztowany w lipcu 1970, uwolniony 31 stycznia 1971.

W latach 1974–1977 był duszpasterzem akademickim w Gdańsku. Grupy młodych ludzi związanych z miejscowym Studenckim Komitetem Solidarności i Ruchem Młodej Polski poprosiły go o bycie ich „kapelanem”. Przy kościele o.o. jezuitów w Gdańsku-Wrzeszczu, pod opieką o. Bronisława, odbywały się regularne spotkania poświęcone najnowszej historii Polski oraz spotkania formacyjne i modlitewne. W 1977 o. Bronisław Sroka nawiązał kontakty z działaczami Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz Wolnych Związków Zawodowych. Jego działalność opozycyjna spowodowała usunięcie go, na żądanie SB, z terenu diecezji gdańskiej. Wyjechał wówczas do Lublina. 14 grudnia 1981 r. odprawił mszę św. dla strajkujących pracowników Stoczni Gdańskiej.

Od 2003 r. przebywa w klasztorze oo. jezuitów w Kaliszu.

 

Oprac. Piotr Szubarczyk

Opcje strony