logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

3 lutego 2011

Sejm RP przyjął ustawę, zgodnie z którą dzień 1 marca stał się Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

 

Dzień 1 marca jest datą symboliczną dla najnowszej historii Polski. Tego dnia, w roku 1951, na terenie mokotowskiego więzienia w Warszawie, zostali zamordowani przez komunistów członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Wśród siedmiu skazanych przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie był Prezes Zarządu płk Łukasz Ciepliński ps. „Pług”. Wszyscy skazani zostali zamordowani tzw. metodą katyńską – strzałem w tył głowy. 

Po niespełna sześćdziesięciu latach od tych wydarzeń, 3 lutego 2011 r., Sejm RP przyjął uchwałę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Dniem obchodów święta upamiętniającego żołnierzy i członków powojennej konspiracji niepodległościowej stał się właśnie 1 marca. Po ponad dwudziestu latach od zamian ustrojowych w Polsce w 1989 roku, organ prawno-ustrojowy Rzeczypospolitej Polskiej wydał ustawę honorującą w ten sposób tych, którzy nie pogodzili się z systemem i zniewoleniem, jaki po roku 1944 zainstalowali w Polsce Sowieci.

Treść uchwały przyjętej 3 lutego 2011 r. brzmi następująco:

W hołdzie "Żołnierzom Wyklętym" - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Opcje strony