logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Filmy IPN

Propozycje filmów dokumentalnych i programów publicystycznych, zrealizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej.

  • Ekspertyza. Masakra górników w kopalni „Wujek”

Odcinek dokumentalnego cyklu filmowego, zrealizowanego przez kanał TVP Historia we współpracy z IPN i Instytutem Ekspertyz Sądowych w Krakowie.

 

  • Emil Barchański – najmłodsza ofiara stanu wojennego

Film produkcji Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie o okolicznościach śmierci Emila Barchańskiego w czerwcu 1982 r., w okresie stanu wojennego.

 

  • Stan wojenny w PRL - Przystanek Historia odc. 11

Cykliczny program popularnonaukowy Instytutu Pamięci Narodowej przedstawia aktualne wydarzenia organizowane przez IPN, najciekawsze badania i śledztwa prowadzone w Instytucie. Każdy odcinek poświęcony jest odrębnej historii, nierzadko budzącej wielkie emocje wśród Polaków i będącej przedmiotem sporów. „Przystanek Historia” powstaje we współpracy z Telewizją Polską.

 

  • Stan wojenny. Dlaczego?

Film dokumentalny o stanie wojennym, zrealizowany w ramach wspólnej akcji edukacyjnej IPN Oddział w Krakowie, Delegatura w Kielcach oraz NSZZ 'Solidarność" (Region Małopolska) "STAN WOJENNY 1981 - PAMIĘTAMY.

 

  • Czołgi na ulicach Gdańska w stanie wojennym [Z ARCHIWUM IPN]

Film z dramatycznej akcji w stanie wojennym. O czym rozmawiali milicjanci i żołnierze biorący udział w pacyfikacji Gdańska 16 grudnia 1981 roku? Jakiej amunicji użyto do stłumienia demonstracji? Posłuchajcie nagrań działaczy „Solidarności”, którym udało się zarejestrować meldunki służb mundurowych. Słychać na nich m.in. salwy czołgów wyprowadzonych na ulice miasta… Poznajcie też relację świadka tych wydarzeń. Film zrealizowany przez Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku w celu upamiętnienia 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

 

 

Opcje strony