logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

„Akcja Bollwerk”

Osiemdziesiąt lat temu, w nocy z 20 na 21 lutego 1942 roku, przeprowadzono w Poznaniu akcję Bollwerk, najbardziej spektakularne przedsięwzięcie wielkopolskiego podziemia w okresie okupacji. W wyniku zaplanowanych działań doprowadzono do pożaru, który objął niemieckie magazyny wojskowe. Spłonęły zapasy żywności, opon, butów, ciepłej odzieży, które miały trafić na front wschodni do zmagających się z surową zimą żołnierzy Wehrmachtu. Straty materialne poniesione przez Niemców oszacowano na co najmniej milion marek.

Większość uczestników brawurowego przedsięwzięcia zapłaciła najwyższą cenę za swoje poświęcenie. Choć ich odwaga doczekała się już różnych form upamiętnienia w przestrzeni miejskiej Poznania, to osiemdziesiąta rocznica wydarzeń skłania do ponownego przypomnienia, tym razem w przestrzeni cyfrowej, o bohaterstwie tych, którzy nie chcieli pogodzić się z rządami III Rzeszy.

Na czym polegała specyfika położenia Polaków w Kraju Warty? Jakie struktury konspiracyjne funkcjonowały na terenie okupowanej Wielkopolski? Kim byli wykonawcy akcji Bollwerk? Jakie były ich dalsze losy? Dlaczego skutki działania członków polskiego podziemia okazały się tak dotkliwe dla Niemców?

Między innymi na te pytania odpowiadają historycy:

  • Aleksandra Pietrowicz (Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu)
  • dr Bogumił Rudawski (Instytut Zachodni w Poznaniu)
  • Marcin Podemski (OBEN IPN w Poznaniu)
  • Moderator dyskusji - dr Adam Pleskaczyński (OBBH IPN w Poznaniu)

 

 

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony