logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Dyskusja o książce „Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi”

Posłuchaj rozmowy o losie polskich dzieci więzionych w Prewencyjnym Obozie Policji Bezpieczeństwa dla Młodzieży Polskiej w Łodzi (niem. Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt). Podwójnie odcięty od świata zewnętrznego, zamknięty w granicach getta łódzkiego stał się miejscem gehenny dzieci, które wyrwano z rodzinnych domów, odebrano rodzicom i bliskim.

Więzieni w niemieckim obozie koncentracyjnym, nieludzko traktowani, bez możliwości szukania pomocy u dorosłych. Książka autorstwa Jolanty Sowińskiej-Gogacz oraz Błażeja Torańskiego stała się przyczynkiem do przypomnienia o dramacie polskich dzieci podczas II wojny światowej i mało znanej historii obozu, do którego kierowano dzieci ofiar niemieckich represji, m.in. jenców wojennych, członków organizacji konspiracyjnych, polskich uczonych.

Materiał jest zapisem rozmowy z współautorką książki, Jolantą Sowińską-Gogacz, która odbyła się w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Poznaniu. Poprowadziła ją historyk z poznańskiego oddziału IPN, Marta Szczesiak-Ślusarek.

 

 

 

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony