logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Rozmowa online „Wielkopolanie w Powstaniu Warszawskim” – Poznań, 3 sierpnia 2021

1 sierpnia 2021 r. przypada 77. rocznica wybuchu zbrojnego powstania skierowanego przeciwko wojskom niemieckim okupującym Warszawę, zorganizowanego przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Ten największy zryw ruchu oporu w Europie zakończył się 3 października 1944 r., po sześćdziesięciu trzech dniach nierównej walki Polaków z Niemcami.

Obejrzyj rozmowę przeprowadzoną na poznańskim Przystanku Historia i dowiedz się, dlaczego zainteresowanie tematem Powstania Warszawskiego jest ponadczasowe? Czy na to wydarzenie można patrzeć z innej perspektywy niż polityczna i militarna? Skąd wzięli się w stolicy Wielkopolanie? Jacy znani lekarze, artyści, pisarze, sportowcy walczyli z okupantem? Kim były „Peżetki”? Co można było wyczytać z prasy żołnierskiej? Jakie informacje znajdują się w dziennikach Marii Dąbrowskiej i w materiałach Zofii Grodeckiej?

Mało znane dotąd sylwetki Wielkopolan biorących udział w Powstaniu Warszawskim przybliży Agnieszka Cubała – autorka książek o tej tematyce, która historii powstania uczyła się podczas rozmów z siostrami bohaterów „Kamieni na szaniec” i powstańcami – przede wszystkim „Zośkowcami”. Być może dlatego najbardziej zafascynowali ją uczestnicy tego wydarzenia, a w napisanych książkach koncentruje się na ludzkiej twarzy powstania, odtwarzając klimat tamtych dni i przekazując emocje, których doświadczali powstańcy. Rozmowę przeprowadza Anna Chmielewska-Metka z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu.

 

                                                                                                                     

 

Opcje strony