logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Wielkopolskie Forum Edukacyjne

Zapraszamy nauczycieli historii szkół podstawowych i ponadpodstawowych do wzięcia udziału w Forum Edukacyjnym odbywającym się w ramach IV Wielkopolskiego Forum Pamięci Narodowej (23-24 września 2022 r. Poznań, Fort VII, Al. Polska).

Organizatorami wydarzenia są Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Wielkopolski Kurator Oświaty. Partnerem wydarzenia jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości oraz Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych. Forum odbędzie się w Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII w Poznaniu. Wydarzenie patronatem objął Wojewoda Wielkopolski.

Tegoroczny temat spotkania brzmi: „Zbrodnia niedoskonała. Niemieckie ludobójstwo w okupowanej Wielkopolsce w latach 1939-1945”.

Wielkopolskie Forum Edukacyjne jest przeznaczone tylko dla nauczycieli. Ilość miejsc jest ograniczona. Od 9 września godz. 9.00 osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu prosimy o zapisanie się na platformie: http://wre.ko.poznan.pl/konferencja/

Motywem przewodnim Forum Edukacyjnego dla nauczycieli historii jest ukazanie okupowanej Wielkopolski jako poligonu doświadczalnego dla masowych zbrodni, dokonywanych przez Niemców w Europie w okresie II wojny światowej. To na terenie  Kraju Warty, regionu administarcyjnego utworzonego przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich, powstał pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny – Fort VII w Poznaniu. Niemcy dopuścili się tam aktów bestialstwa wobec zatrzymanych Polaków. W Forcie VII po raz pierwszy wykorzystano komorę gazową do uśmiercania więźniów. Na terenie okupowanej Wielkopolski powstał również pierwszy obóz zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Dokonywano także pierwszych w okupowanej Polsce eutanazji osób psychicznie chorych oraz, w ramach operacji „Tannenberg” i „Akcji Inteligencja”, wymordowano w sposób masowy lokalne warstwy przywódcze i elity (m. in. Lasy Palędzko-Zakrzewskie, Lasy Rożnowickie). Wszystkie te zbrodnie były ludobójstwem na narodzie polskim.

Podczas pierwszego dnia IV Wielkopolskiego Forum Pamięci Narodowej – Forum Edukacyjnego (23 września 2022 r., piątek), skierowanego do nauczycieli historii, przedstawione zostaną wyniki najnowszych badań dotyczących historii regionu w okresie II wojny światowej. Uczestnicy wezmą udział w wykładach i warsztatach metodycznych, a także zwiedzą Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII w Poznaniu. Forum Edukacyjne odbędzie się właśnie w murach byłego obozu koncentracyjnego – Fort VII. Prelekcje wygłoszą, m. in.: prof. Grzegorz Kucharczyk, prof. Jan Żaryn oraz nauczyciele i pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej. Przedstawione zostaną również narzędzia edukacyjne służące do realizacji z uczniami zagadnień związanych z miejscami pamięci w Wielkopolsce.

Wszyscy uczestnicy Forum Edukacyjnego otrzymają pakiety tematyczne
 (książki, nośniki elektroniczne z materiałami edukacyjnymi, plakaty i komiksy).

Koordynator Forum Edukacyjnego

Marta Szczesiak-Ślusarek (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu)

tel.: 61 835 69 57; e-mail: marta.szczesiak@ipn.gov.pl

  Organizatorzy:                                              Partnerzy:                     Patronat medialny:

      

                                                                              Patronat honorowy:

                                                                         

 

Opcje strony