logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Rzeszów, 1 marca 2020

1 marca 2020 r. w Rzeszowie główne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się w centrum miasta przy pomniku Łukasza Cieplińskiego, które poprzedziła msza święta w kościele farnym pw. św. Wojciecha i Stanisława. 

Pułkownik Łukasz Ciepliński oraz jego współpracownicy: Mieczysław Kawalec, Adam Lazarowicz, Józef Batory, Franciszek Błażej, Józef Rzepka i Karol Chmiel byli związani z Podkarpaciem. Zostali zamordowani przez bezpiekę w mokotowskim więzieniu 1 marca 1951 roku. Dyrektor rzeszowskiego Oddziału IPN dr Dariusz Iwaneczko, podczas uroczystości przypomniał ostatnie słowa pułkownika Cieplińskiego, który powiedział, iż ma nadzieję, że jego ofiara nie pójdzie na marne, był wierny przysiędze, kochał swoją ojczyznę, do dziś nie został odnaleziony.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Klubu Historycznego im. płk. Łukasza Cieplińskiego, który działa przy IPN. 

O godz. 17.00 w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej, na Dużej Scenie wystąpili artyści Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, którzy zaprezentowali spektakl „Obława” – artystyczną próbę zmierzenia się z tematem Obławy Augustowskiej. Reżyserem sztuki jest Jan Nowara. Wspólnie z Jagodą Skowron, na podstawie dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej, listów i meldunków, stworzyli scenariusz, który opowiada historię jednego z najtragiczniejszych wydarzeń powojennej Polski. Prócz materiałów źródłowych, autorzy sięgnęli także po „Dziady” Adama Mickiewicza oraz poezje Zbigniewa Herberta i Tadeusza Różewicza.

Zarówno obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jaki i spektakl „Obława” odbyły się przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. 

fot. Katarzyna Gajda-Bator