logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

XIV Polonijne spotkania z historią najnowszą

W konferencji, która w tym roku odbywa się w całości online, bierze udział 54 uczestników z 14 państw: Azerbejdżanu, Belgii, Białorusi, Brazylii, Estonii, Francji, Irlandii, Kanady, Niemiec, Rosji, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Ukrainy, Włoch, Wielkiej Brytanii.

Podczas  spotkania inauguracyjnego naczelnik Wydziału Projektów Edukacyjnych Biura Edukacji Narodowej dr Mateusz Marek oraz Jacek Radzymiński opowiedzieli o działaniach edukacyjnych IPN. Podkreślono, iż nowe środki i metody działania muszą odpowiadać coraz to bardziej zmieniającym się warunkom. Wiele miejsca poświęcono wymianie doświadczeń związanych z funkcjonowaniem edukacji w trudnych warunkach epidemii.

Dr Mateusz Marek zaprezentował publikacje, które niedawno IPN przygotował, a które doskonale sprawdzać się mogą w szkołach polonijnych na całym świecie. Do materiałów tych należą m.in: materiały edukacyjne „Polski gen Wolności”, podręcznik prof. Włodzimierza Sulei „Dawniej to było. Przewodnik po historii Polski” czy „Walcząca Rzeczpospolita 1939–1945” Macieja Korkucia.

 

 

 

Konferencja w tym roku przebiega pod hasłami 3 wielkich rocznic 1920, 1940 i 1980, czyli :

Bitwy Warszawskiej, która zmieniła oblicze Europy chroniąc ją przed bolszewizmem

Zbrodni Katyńskiej będącej bezprecedensowym aktem ludobójstwa dokonanego przez ZSRS

narodzin „Solidarności” – ruchu społecznego, który dokonał obalenia komunizmu w Europie

Tegoroczne „Polonijne spotkania z historią najnowszą” są przykładem jak obecnie można zorganizować ciekawą konferencję międzynarodową bez wychodzenia z domu. Większość wykładów prowadzonych przez wybitnych historyków dostępna jest online, a dodatkowe materiały systematycznie trafiają do uczestników.

 

 

Prof. Grzegorz Nowik: Bitwa pod Komarowem – zapomniane zwycięstwo

 

Prof. Wojciech Roszkowski: Prawda i Mity o wojnie polsko-bolszewickiej

 

Prof. Tomasz Panfil: Katyń

 

Dr hab. Rafał Łatka: Kard Stefan Wyszyński i jego rola w najnowszej historii Polski

Wirtualny spacer po Izbie Pamięci na Strzeleckiej 8 w Warszawie

 

 18 licpa zakończyła się konferencja online XIV "Polonijne spotkania z historią najnowszą"