logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Polonijne Spotkania z Historią Najnowszą

Celem konferencji jest przede wszystkim wspieranie merytoryczne i metodyczne nauczania historii najnowszej poza granicami kraju. Podczas konferencji uczestnicy wysłuchają nie tylko wykładów, ale także wezmą udział w warsztatach. Tematyka wykładów skoncentrowana jest wokół historii Polski lat 1918–1989, ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej i fenomenu Polskiego Państwa Podziemnego, represji niemieckich i sowieckich wobec obywateli polskich, a także Zbrodni Wołyńskiej.

Obejmuje ona także tematy związane z  podziemiem niepodległościowym po 1944 r. i walką Kościoła z systemem komunistycznym oraz cenzurą w PRL. Zajęciom teoretycznym  towarzyszą warsztaty dotyczące najnowszych metod nauczania oraz pracy z materiałami edukacyjnym IPN.

Każda konferencja to nowy temat i nowe wyzwania. Elementem programu konferencji są wizyty studyjne w placówkach muzealnych oraz miejscach związanych z historią i kulturą Polski.

Zapraszamy do XIV edycji Polonijnych Spotkań z Historią Najnowszą

konferencji online w DNIACH 13-17 LIPCA 2020 r.

„Wolność którą obroniliśmy – 1920 r., odebrano nam – 1940 r. i którą poczuliśmy – 1980 r.” to tytuł tegorocznej konferencji dla nauczycieli polonijnych.

Ten rok jest bogaty w rocznice. Trzy z nich zmieniły losy  wielu Polaków. 100. lat temu obroniliśmy swoją niepodległość przed bolszewickim najazdem, 80 lat temu zginęło ponad 22 tysiące żołnierzy rozstrzelanych w zborni katyńskiej, 40. lat temu poczuliśmy co znaczy wolność, solidarność, wspólnota i sprawiedliwość.

Zapraszamy na konferencję online. Program zostanie opublikowany już wkrótce, a w nim m.in: prezentacje najnowszych gier IPN, wykłady z historii najnowszej, filmy i warsztaty. Uprzejmi prosimy o rejestracje i wypełnienie formularza. Osoby zarejestrowane i zakwalifikowane do konferencji otrzymają od nas pakiety materiałów edukacyjnych. Pakiet  prześlemy pocztą na wskazany przez Państwa adres.

Zgłoszenia zbieramy do 30.06.2020 r., a wyniki ogłosiły do 5.07.2020 r. Uczestnicy zostaną poinformowani drogą mailową. Na adres mailowy zostanie wysłany także link do strony dzięki któremu będzie można uczestniczyć w konferencji. 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

 

Aktualności

Konferencja edukacyjna „Polonijne spotkania z historią najnowszą” – 2–12 lipca 2019

3 lipca 2019 r. odbyło się uroczyste powitanie uczestników trzynastej edycji „Polonijnych spotkań z historią najnowszą” organizowanych przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej. W spotkaniu wzięli udział wiceprezes IPN Jan Baster oraz dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz.

28.06.2019

Dwunasta edycja „Polonijnych spotkań z historią najnowszą” – 4–12 lipca 2018

03.07.2018

Konferencja edukacyjna dla nauczycieli pracujących poza granicami kraju „Polonijne spotkania z historią najnowszą” – 4–12 lipca 2017

04.07.2017