logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

VII Polonijne spotkania z historią najnowszą

Już po raz siódmy (w dniach 1–10 lipca 2013 r.) Biuro Edukacji Publicznej IPN zorganizowało Polonijne Spotkania z Historią Najnowszą, w których w tym roku wzięło udział 37 nauczycieli i edukatorów z 11 państw – Rosji, Ukrainy, Rumunii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Litwy, Włoch, Węgier, Republiki Czeskiej, Słowacji, Białorusi.

Podczas dziesięciu dni tegorocznego kursu w związku z 70. rocznicą Zbrodni Wołyńskiej uczestnicy wysłuchali wykładu Ewy Siemaszko na temat stosunków polsko-ukraińskich oraz zapoznali się z materiałem edukacyjnym „Kto tego nie widział, nigdy w to nie uwierzy… Zbrodnia Wołyńska. Historia i pamięć”. Wzięli udział w przeglądzie filmowym „Echa Wołynia”, który odbył się 7 lipca. Mieli okazję także usłyszeć wykład dr. Łukasza Kamińskiego na temat „Solidarność lat 80-81” i wykład dr. Piotra Gontaczyka o generale Wojciechu Jaruzelskim.

Dzięki wykładowi dr. Krzysztofa Persaka przybliżyliśmy postać Władysława Gomułki. Rozmawialiśmy także o opozycji w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem w niej roli kobiet. Nauczyciele pracujący poza granicami kraju dowiedzieli się także o sposobie instalowania władzy komunistycznej w Polsce z wykładu prof. Tadeusza Wolszy oraz o „Żołnierzach Wyklętych” od dr. Tomasza Łabuszewskiego. Tej tematyce towarzyszyły warsztaty oraz wyjazd edukacyjny do więzienia na Rakowieckiej i do „Kwatery Ł”, gdzie z uczestnikami kursu spotkał się dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

Zaprezentowaliśmy warsztaty dotyczące pracy z filmem, zdjęciami i innymi rodzajami źródeł, a także grami edukacyjnymi przygotowanymi przez IPN, oraz warsztaty tematyczne – dotyczące powojennej historii Żydów, upamiętniania rocznic związanych z najnowszą historią Polski. Wieczorami pedagodzy poznawali historię poprzez filmy. Obejrzeli m.in. „Różę” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego oraz „Obławę” Marcina Krzyształowicza.

Wszystkim uczestnikom kursu i osobom zaangażowanym w jego przygotowanie bardzo serdecznie dziękujemy.

 

 

 

Opcje strony