logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

XIII Polonijne spotkania z historią najnowszą

3 lipca 2019 r. odbyło się uroczyste powitanie uczestników trzynastej edycji „Polonijnych spotkań z historią najnowszą” organizowanych przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej. W spotkaniu wzięli udział wiceprezes IPN Jan Baster oraz dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz.

W konferencji, która w tym roku  odbywa się w Jaworowym Dworze koło Zakroczymia, bierze udział 43 uczestników z 17 państw: Austrii, Belgii,  Białorusi, Brazylii,  Czech, Francji, Irlandii, Kanady, Kazachstanu, Litwy, Maroka, Niemiec, Rosji, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Tunezji, Ukrainy i Włoch. Tematem przewodnim spotkania jest 80. rocznica wybuchu II wojny światowej.

Podczas  spotkania wiceprezes Jan Baster zarysował historię tworzenia struktur IPN, a dyrektor Adam Hlebowicz opowiedział o najważniejszych działaniach edukacyjnych BEN zmierzających do upamiętnienia tej wyjątkowej rocznicy. Wykład inauguracyjny „Nieciągłość polskiej historii” wygłosił prof. Wojciech Roszkowski. Profesor Roszkowski w swoim wyjątkowym i charakterystycznym stylu przedstawił zawiłości i zakamarki polskiej historii, o których nawet doświadczeni edukatorzy nie zdawali sobie sprawy. Oczywiste fakty postawione w nowym świetle pozwalały na lepszą ich ocenę, a także na lepsze zrozumienie dokonywanych wyborów przez naszych przodków.

Od 5 do 7 lipca nauczyciele biorący udział w XIII „Polonijnych spotkaniach z historią najnowszą” wzięli udział w objeździe edukacyjnym. 5 lipca uczestnicy zwiedzili  Muzeum Stutthof w Sztutowie, gdzie spotkali się z pracownikami działu oświatowego, którzy obok opowiedzenia o prowadzonych przez siebie działaniach edukacyjnych w muzeum, oprowadzili nauczycieli polonijnych po terenie byłego obozu koncentracyjnego. Kolejnego dnia uczestnicy konferencji zwiedzili Westerplatte i Muzeum II Wojny Światowej. Oddali także hołd zamordowanym w czasach stalinowskich bohaterom, walczącym z narzuconym siłą systemem komunistycznym i pochowanym na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, a także robotnikom protestującym w grudniu 1970 r. Zwiedzili salę BHP w Stoczni Gdańskiej, miejsce podpisania porozumień sierpniowych w 1980 r. 7 lipca nauczyciele polonijni zwiedzili Muzeum Emigracji.

 

 

Celem konferencji odbywającej się w ramach Programu Polonijnego Biura Edukacji Narodowej IPN jest przede wszystkim wspieranie merytoryczne i metodyczne nauczania najnowszej historii Polski poza granicami kraju. W „Polonijnych spotkaniach z historią najnowszą” uczestniczą wyłącznie nauczyciele praktycy oraz animatorzy edukacyjni – osoby uczące historii i języka polskiego w polskich szkołach, polskich klasach, szkołach parafialnych lub innych polskich placówkach edukacyjnych poza granicami kraju.  Zajęciom teoretycznym będą towarzyszyć warsztaty dotyczące m.in. wykorzystania tekstów źródłowych i gier historycznych podczas zajęć lekcji, a także zajęć darmowych.

 

12 lipca 2021 r. zakonczyły się XIII Polonijne spotkania z historia najnowszą.

Opcje strony