logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Szkolenia w Gdańsku

W warsztatach organizowanych przez OBEN w Gdańsku wzięło udział 41 uczestników, z których wszyscy otrzymali certyfikaty.

W gdańskim hotelu „Scandic” 9-10 października br. odbyła się konferencja edukacyjna IPN Gdańsk dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych pt. „Korzenie totalitaryzmu”.

W czasie dwudniowego seminarium zjawisko totalitaryzmu było analizowane na przykładzie dwóch najbardziej zbrodniczych systemów: sowieckiego komunizmu i niemieckiego nazizmu. Podczas prelekcji i prezentacji nie zabrakło odniesień do ekonomicznych, biologicznych, socjologicznych i psychologicznych źródeł zniewolenia jednostki i kształtowania się „osobowości autorytarnej”.

W czasie wymiany myśli eksperci oraz nauczyciele próbowali odpowiedzieć na pytanie, gdzie tkwią źródła „totalnego” zniewolenia człowieka – czy w narzuconym jednostce ustroju, czy też w samej duszy ludzkiej.

Pierwszy dzień szkolenia miał charakter merytoryczno-wykładowy z dużym polem przestrzeni do dyskusji. Z referatami wystąpili prof. dr hab. Marek Kornat, historyk i sowietolog z Polskiej Akademii Nauk, prof. dr hab. Eugeniusz C. Król, historyk i politolog z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz dr hab. Daniel Wicenty, socjolog, naczelnik pionu naukowego IPN w Gdańsku, wykładowca UG.

W drugim dniu pracownicy naukowo-dydaktyczni gdańskiego Oddziału IPN – dr Tomasz Ceran, Daniel Sieczkowski i Bartosz Januszewski – zaprezentowali teksty źródłowe, infografiki, multimedia i inne pomoce dydaktyczne. W połączeniu ze zdobytymi podstawami merytorycznymi mają one dać pedagogom niezbędne narzędzia do nauczania o tym niełatwym zagadnieniu.

W szkoleniu wzięło udział 41 nauczycieli reprezentujących placówki oświatowe w Gdańsku, Gdyni, Elblągu, Pucku, Tczewie, Starogardzie Gdańskim, Kościerzynie, Rywałdzie, Wejherowie, Pobłociu, Malborku, Kłaninie, Sierakowicach, Pączewie, Sztumie i Kwidzynie.

Opcje strony