logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Szkolenia w Krakowie

Jesienią 2020 r. zostały zrealizowane, wspólnymi siłami pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej i Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie, zajęcia dla nauczycieli z Małopolski zatytułowane „Korzenie totalitaryzmu”, a poświęcone powstaniu i funkcjonowaniu dwóch najbardziej zbrodniczych systemów w XX wieku: komunizmu i nazizmu.

Stanowiły one kolejną już edycję, cieszących się zainteresowaniem i uznaniem w środowisku nauczycieli przedmiotów humanistycznych, ogólnopolskich szkoleń poświęconych najnowszej historii Polski i świata, przygotowywanych od kilku lat wspólnie przez IPN i MEN.

Niestety, z uwagi na sytuację epidemiczną, zaplanowane pierwotnie jako dwudniowe wyjazdowe warsztaty na koniec marca 2020 r., musiały zostać zawieszone, by ostatecznie przyjąć formułę zajęć zdalnych. W ich trakcie nauczyciele zostali zapoznani z wykładem online dr Joanny Lubeckiej
i dr. Macieja Zakrzewskiego z BBH, oraz całą serią materiałów źródłowych, w tym audiowizualnych. Ich tematyka koncentrowała się wokół trzech dużych bloków tematycznych:

1. Totalitaryzm a modernizacja – czym nazizm i komunizm uwiodły ludzi?

2. Utopia a terror: czy terror jest immanentną cechą systemów totalitarnych?

3. Nowy człowiek, nowe społeczeństwo?

Analiza otrzymanych materiałów tekstowych, ikonograficznych oraz multimedialnych, poddana refleksji nad możliwościami zastosowania ich w praktyce nauczania szkolnego, oraz opracowanie odpowiedzi do zadań i przygotowanie odpowiedniej pracy, stanowiło formę udziału i potwierdzenia zdobytej wiedzy i umiejętności praktycznego jej wykorzystania w pracy nauczyciela.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i gratulujemy zaangażowania! 

Opcje strony