logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Szkolenia dla nauczycieli w Warszawie

Szkolenie stacjonarne przeprowadzono w dniach 10-11 lutego 2020 r. podczas trwania szkolnych ferii zimowych.

Mazowiecka edycja szkolenia dla nauczycieli w ramach projektu Korzenie totalitaryzmu została w pełni przygotowana i zrealizowana przez Oddział IPN w Warszawie oraz „Przystanek Historia” CE IPN im. J. Kurtyki. Koordynatorami byli odpowiednio – Andrzej Kryński (OBEN) i Jacek Radzymiński (Przystanek Historia).

Szkolenie stacjonarne przeprowadzono w dniach 10–11 lutego 2020 r. podczas szkolnych ferii zimowych. Większość warsztatów i wykładów prowadzili pracownicy IPN: dr Artur Podgórski (BBH), dr Paweł Sztama (BBH), dr Piotr Gontarczyk (BBH), Edyta Gula (OBEN w Warszawie) oraz Jacek Radzymiński (Przystanek Historia). Zaproszonym prelegentem spoza IPN był prof. Marek Kornat (PAN / UKSW).

Pierwszy dzień szkolenia poświęcony był systemowi komunistycznemu, a drugi – niemieckiemu totalitaryzmowi nazistowskiemu. Uczestnicy poznali ideologiczne podstawy funkcjonowania obu ustrojów oraz przykłady praktycznej ich realizacji przez konkretne zbrodnicze reżimy. Warsztaty zaś, uzupełniając wiedzę teoretyczną, dostarczyły nauczycielom wiele gotowych pomysłów i rozwiązań metodologicznych, które w przyszłości będą mogli wykorzystać w swojej pracy z dziećmi i młodzieżą. Uczestnicy zwiedzili z przewodnikiem wystawę Cele bezpieki oraz zapoznali się z filmem dokumentalnym Pawiak w relacjach świadków, którego fragmenty mogą im w przyszłości posłużyć do pokazania uczniom rzeczywistości państwa totalitarnego.

Ostatnia część szkolenia była realizowana w kolejnych miesiącach samodzielnie przez nauczycieli. Uczestniczy mieli za zadanie, zgodnie z wytycznymi, wykonać i dostarczyć prace zaliczeniowe.

 

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony