logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Giganci nauki

Kto jest twórcą terminu witamina? Dlaczego najprawdopodobniej każdy ma przy sobie monokryształ stworzony metodą Czochralskiego? Kto był nazywany „Edisonem metalurgii”? Którego z Gigantów nauki wynalazek był umieszczony na wieży Eiffla? Odpowiedzi na te pytania dostarcza najnowszy pakiet edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej.

Pakiet edukacyjny Giganci nauki został stworzony z myślą o nauczycielach, w pierwszej kolejności jako pomoc dydaktyczna dla uczestników szkolenia realizowanego we wspóracy z Miniesterstwem Edukacji i Nauki w roku szkolnym 2021/2022. Ze względu na tematykę oraz wielość możliwości wykorzystania poszczególnych elementów, jest wysoko oceniany przez odbiorców. Może być wykorzystywany nie tylko podczas zajęć w szkole, ale również przez rodziców w domu. Zainteresowanie pakietem obejmuje nie tylko nauczycieli przedmiotów humanistycznych, ale i ścisłych.

Zadaniem pakietu jest budowanie skojarzeń między postacią a jej wynalazkiem, odkryciem, osiągnięciem. Ponadto zwrócono uwagę na wyjaśnienie innowacyjności, wagi projektu oraz wskazanie do czego wykorzystywano wynalazki, odkrycia. 

 

 

Pakiet edukacyjny składa się z:

  • 20 infografik przedstawiających wybranych 20 Gigantów nauki, wydrukowanych na plakatach (Maria Skłodowska-Curie, Stanisław Wojciech Rogalski, Jan Czochralski, Jerzy Dąbrowski, Stefan Drzewiecki, Kazimierz Funk, Ludwik Hirszfeld, Henryk Magnuski, Kazimierz Prószyński, Marian Adam Rejewski, Jerzy Stanisław Rudlicki, Tadeusz Sędzimir (Sendzimir), Ignacy Mościcki, Jan Szczepanik, Stanisław Marcin Ulam, Aleksander Wasiutyński, Rudolf Stefan Jan Weigl, Tadeusz Apolinary Wenda, Mieczysław Wolfke, Stefan Władysław Bryła)
  • 46 kart edukacyjnych do infografik (ułatwiających wprowadzenie tematu na lekcji),
  • kart Znaj znak + quiz,
  • broszury.

Podczas zajęc z wykorzystaniem pakietu uczniowie zwracali uwagę na ciekawy wygląd graficzny poszczególnych elementów oraz dużą wartość merytoryczną przy małej ilości tekstu. Duże zainteresowanie wzbudza quiz, który jest dobrym narzędziem aktywizującym sprawdzającym wiedzę po zajęciach.

Pakiet edukacyjny adresowany jest dla uczniów powyżej 10 roku życia. Jednorozowo w zależności od elementu może z niego korzystać od 2 osób do całej klasy.

Metryka pakietu edukacyjnego: 

Autor pakietu: Magdalena Wujda

Współpraca: Elżbieta Duda, Adam Hlebowicz, dr Mateusz Marek

Recenzja kart edukacyjnych i infografik: Michał Masłowski

Konsultacja merytoryczna infografik: Marek Łukasik

Recenzja gry ZnajZnak+: Łukasz Pogoda

Projekt graficzny: Maciej Czaplicki ArtSun

Rysunki Gigantów nauki: Roman Kucharski

Opcje strony