logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Toruńskie ścieżki pamięci

Jak często, idąc do szkoły, sklepu czy pracy, mijamy pomniki i tablice pamiątkowe? Czy zwracamy uwagę na miejsca pamięci narodowej? Pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy we współpracy z Urzędem Miasta Torunia i Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego opracowali planszową grę edukacyjną „Toruńskie ścieżki pamięci. Wiek XX”.

Grę przygotowano głównie z myślą o uczniach toruńskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, trzy warianty przeprowadzenia rozgrywki sprawiają jednak, że mogą po nią sięgnąć także dorośli. Gra nie tylko dostarcza rozrywki, ale także przekazuje konkretną wiedzę historyczną o dziejach Torunia i Polski w minionym stuleciu. Pokazuje, jak przeszłość styka się z teraźniejszością i jak ściśle historia regionalna wiąże się z historią ogólnopolską. Uczy patriotyzmu i szacunku dla „małej” i „dużej” Ojczyzny. Wreszcie, Toruńskie ścieżki pamięci to gra edukacyjna nie tylko o przeszłości, ale także o współczesnym Toruniu.

Poznaj miejsca pamięci narodowej w Toruniu związane z historią XX wieku! Dowiedz się, jakie wydarzenia upamiętniają! Odsłoń dwa identyczne obrazki, wybierz właściwą kartę odpowiedzi i wskaż miejsca pamięci narodowej na mapie Torunia. Zagraj w „memory klasyczne”, „memory historyczne” lub „memory historyczno-topograficzne”. Zacznij dostrzegać przeszłość w teraźniejszości oraz historię wokół siebie.

Gra składa się z:

– 48 ponumerowanych kart do gry z fotografiami miejsc pamięci (24 pary)

– 24 kart odpowiedzi z nazwami miejsc pamięci

– mapy Torunia z zaznaczonymi miejscami pamięci

– 24 żetonów premii

– klepsydry

– instrukcji z historycznym komentarzem

– płyty CD z prezentacją toruńskich miejsc pamięci

Autor: Tomasz Ceran

Bydgoszcz 2015.

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony