logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Finał II Wojewódzkiego Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Głosem Inki” – Podjazy, 20 maja 2021

Oddział IPN w Gdańsku był patronem wydarzenia.

20 maja 2021 r. w Szkole Podstawowej im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka” w Podjazach odbył się II Wojewódzki Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Głosem Inki” pod honorowym patronatem Wójta Gminy Sulęczyno, Bernarda Gruczy. Celem konkursu było popularyzowanie piosenek i pieśni zawierających treści patriotyczne, stanowiących ważny element narodowego dziedzictwa.

Do konkursu przystąpili wyłącznie soliści ze szkół podstawowych z terenu województwa pomorskiego. Na zaproszenie naszej szkoły i organizatorów konkursu odpowiedziały następujące szkoły: SP nr 1 w Sierakowicach, SP nr 2 w Sierakowicach, SP w Gowidlinie, SP w Kamienicy Królewskiej, SP w Mojuszu, SP w Sulęczynie, SP w Przyjaźni, SP w Szopie, SP w Borku Kamiennym, SP w Baninie, SP nr 2 w Kartuzach, SP w Miechucinie, SP w Parchowie, SP w Żukowie, SP w Borkowo, SP w Mściszewicach oraz SP w Podjazach.

Tegoroczna edycja konkursu odbyła się w zupełnie innej formie, niż poprzednie. Ze względu na pandemię i wprowadzone w związku z nią obostrzenia, nie było możliwe zorganizowanie konkursu stacjonarnie. Przegląd przeprowadzono w formie online. Każdy z uczestników nagrał wykonanie utworu i przesłał go do oceny. Jury konkursowe mogło wysłuchać nieszablonowych interpretacji doskonale znanych pieśni i piosenek patriotycznych. Uczestnicy reprezentowali bardzo wysoki poziom. Wykonawcy nie tylko pięknie śpiewali, ale również przygotowali dekoracje swoich pomieszczeń oraz specjalne stroje. Jury miało bardzo trudne zadanie.

Po przesłuchaniach, profesjonalna komisja konkursowa w składzie: dr Sławomir Bronk – przewodniczący, Paweł A. Nowak oraz Joanna Szroeder, ogłosiła werdykt.

W kategorii klas I–III:

Wyróżnienie w tej kategorii zdobyła Kornelia Gliniecka – SP w Sulęczynie (opiekun Marta Gurowska).

 

W kategorii klas IV–VI:

Natomiast wyróżnienia w tej kategorii zdobyli Maja Kocięda SP w Borkowie (opiekun Anna Kocięda) i Matylda Myszk SP nr 1 w Sierakowicach (opiekun Dominika Formela).

 

W kategorii klas VII – VIII:

Wyróżnienie w tej kategorii zdobyła: Oliwia Kobiela – SP w Sulęczynie (opiekun Marta Gurowska).

 

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci wspaniałe nagrody ufundowane przez:

Wspomniane wcześniej instytucje w tym roku objęły patronat nad wydarzeniem, co jest istotnym wyróżnieniem podkreślającym szczególny charakter przedsięwzięcia.

 

Konkurs nie mógłby się odbyć bez wsparcia Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sulęczynie, Firmy Scandpol, Nadleśnictwa Lipusz, Nadleśnictwa Kwidzyn, B&S Salonu Okien i Drzwi – właściciel Michał Bronk, Sklepu Chemiczno-Przemysłowego – właściciel Magdalena Szustka, Stowarzyszenia Discantus, Acco Music – Paweł A. Nowak. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i opiekunom za udział oraz zaangażowanie w przygotowaniach do II Wojewódzkiego Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Głosem Inki”. Gratulujemy wspaniałych występów i życzymy dalszych sukcesów. Za owocną współpracę dziękują organizatorzy konkursu: Dyrektor szkoły Barbara Lis-Driwa oraz Natalia Hebel, Anna Krawiec i Patrycja Szymichowska.

(informacja medialna organizatorów)