logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Śladami bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego

Mobilna gra miejska w aplikacji Action Track przeznaczona jest dla uczniów klas VI–VIII szkół podstawowych, uczniów szkół ponadpodstawowych oraz osób dorosłych.

Gra została przygotowana na dzień Kapłanów Niezłomnych. Ukazuje miejsca w Gdańsku związane z ks. Franciszkiem Rogaczewskim, kapłanem zasłużonym dla rozwoju polskości w Wolnym Mieście Gdańsku.


Jak zagrać?

Poniżej znajduje się kod QR. Za jego pomocą uczestnicy muszą pobrać darmową aplikację ActionTrack (na system Android) i uruchomić grę. Gra będzie aktywna od 17 do 19 października 2020 roku.

W grę można zagrać w każdej chwili. Udział w grze jest bezpłatny.

 

Start gry przy parafii pw. Chrystusa Króla w Gdańsku (ul. ks. Franciszka Rogaczewskiego 55)


Franciszek Rogaczewski (1892–1940) – urodził się w Lipinkach, wychował w Lubichowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1918 r. po ukończeniu seminarium duchownego w Pelplinie. Od 1920 r. służył w parafiach na terenie Wolnego Miasta Gdańska.

Aktywnie udzielał się w organizacjach związanych z polskością i krzewieniem wiary chrześcijańskiej. W 1924 r. był współzałożycielem Ligi Katolickiej, wiceprezesem Macierzy Szkolnej, kapelanem kolejarzy i pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku.

W 1931 r. mianowany rektorem z tytułem proboszcza kościoła pw. Chrystusa Króla, wybudowanego i konsekrowanego w 1932 r. Kościół wkrótce stał się ośrodkiem życia religijnego i społecznego Polonii gdańskiej.

Ks. Franciszek Rogaczewski został aresztowany w dniu 1 września 1939 r., przejściowo osadzony w więzieniu dla gdańskich Polaków w Victoriaschule, a następnie wysłany do niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof, gdzie był bity i maltretowany. Został rozstrzelany w dniu 11 stycznia 1940 r. 

Beatyfikowany w 1999 r.

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony