logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Eugeniusz Bodo. Z wielkiego ekranu w otchłań Gułagu

Publikacja popularnonaukowa opracowana przez Bartosza Januszewskiego z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku w 2018 roku.

Ilekroć sięgam po archiwalne odcinki programu Stanisława Janickiego „W starym kinie”, nieodparcie nachodzi mnie refleksja o sile i nośności medium, jakim jest film. [...] Chcąc nie chcąc, zapisane na celuloidowej taśmie kadry filmowe stały się kliszami pamięci o świecie, który po roku 1945 okazał się bezpowrotnie utraconą Atlantydą.

Eugeniusz Bodo był tych lat najbardziej wyrazistym symbolem. Znamienne, że w życiorysie aktora jak w soczewce skupiły się burzliwa historia pierwszej połowy XX w. oraz dramatyczne losy Polaków, którym z odzyskanej niepodległości przyszło cieszyć się zaledwie dwie dekady. Po wybuchu II wojny światowej, zrazu jako uchodźca z Warszawy, a następnie „sowiecki obywatel” Lwowa doświadczył on, podobnie jak wielu Kresowian, grozy okupacyjnej rzeczywistości.

Fragmenty wstępu
Bartosz Januszewski

 

Publikacja dostępna jest w postaci cyfrowej. Powstała jako uzupełniający materiał edukacyjny do wystawy Kino i teatr pod okupacją. Polskie środowisko teatralne i filmowe w czasie II wojny światowej (pierwsza odsłona wystawy miała miejsce w 2017 roku).

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony