logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Kalendarz ścienny "Z myślą o Niepodległej"

Kalendarz ścienny "Z myślą o Niepodległej" to projekt o charakterze edukacyjnym, popularyzujący historię Górnego Śląska, związany z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz walką o włączenie regionu w jej granice. Zakłada powstanie pięciu kalendarzy ściennych na lata 2018-2022, czyli okres świętowania stulecia trzech powstań śląskich oraz oficjalnego przyłączenia części Górnego Śląska do Rzeczpospolitej. Kalendarz opracowywany jest przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach i wydawany przez Oddział IPN w Katowicach. Powstaje w oparciu o archiwalne fotografie pozyskiwane z muzeów, bibliotek, archiwów i zbiorów osób prywatnych, opatrzone komentarzem historycznym oraz w atrakcyjnej oprawie graficznej. Każdego roku na przełomie listopada i grudnia ma miejsce premiera kalendarza na przyszły rok kalendarzowy.

Pierwszy z kalendarzy z serii „Z myślą o Niepodległej” wydany został na rok 2018. Na kartach poszczególnych miesięcy przedstawiono postacie dwunastu działaczy, dążących do włączenia Górnego Śląska w granice odradzającej się Rzeczpospolitej. Wybór, ze względu na ogromną liczbę osób zaangażowanych w działalność narodową tamtego okresu, był niezwykle trudny. Autorzy kierowali się przy nim z jednej strony chęcią ukazania jak najszerszego spectrum postaci (robotnicy, lekarze, księża, dowódcy wojskowi etc.), jak również jakością i dostępnością ikonografii. Tym samym kalendarz miał wymiar symboliczny i był hołdem złożonym wszystkim tym, dzięki którym to co wydawało się dla wielu marzeniem nie do spełnienia, stało się faktem.

Kalendarz na 2019 rok przybliża wydarzenia, które rozegrały się na Górnym Śląsku w 1919 r. m.in. dotyczące I powstania śląskiego. Zawiera zdjęcia i opisy związane z czesko-polskim konfliktem o Śląsk Cieszyński.

Kalendarz na 2020 rok dotyczy wydarzeń, które rozegrały się na Górnym Śląsku w 1920 r. m.in. objęcie władzy na górnośląskim obszarze plebiscytowym przez Międzysojuszniczą Komisję Rządzącą i Plebiscytową na Górnym Śląsku czy okoliczności wybuchu II powstania śląskiego i jego skutki.

Kalendarz na 2021 rok przybliża przebieg plebiscytu górnośląskiego z 20 marca 1921 roku oraz III powstania śląskiego, natomiast w 2022 r. prezentował proces obejmowania regionu przez administrację polską i niemiecką.

Kalendarz na 2022 rok zamyka projekt "Z myślą o Niepodległej". Na kartach kalendarza przedstawiono wydarzenia jakie miały miejsce na Górnym Śląsku w 1922 r., koncentrując się na procesie przejmowania wschodniej części Górnego Śląska pod administrację polską oraz towarzyszących temu uroczystościach.

Kalendarze dostępne są w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjny IPN w Katowicach im. Henryka Sławika w czasie akcji „100 kalendarzy na stulecie odzyskania Niepodległości”.

Akcja "100 kalendarzy na stulecie Niepodległości" promująca kalendarz na 2022 r. rozpocznie się 8 listopada 2021 r. i potrwa do wyczerpania nakładu.

 

Opcje strony