logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

"Już zachodzi czerwone słoneczko". Wybory’89 w województwie katowickim

Rok 1989 okazał się przełomowym. Wybory parlamentarne w czerwcu 1989 r., choć tylko w części demokratyczne, uruchomiły lawinę, której nie dało się już zatrzymać. Erozja  komunistycznego systemu władzy nabrała rozpędu. Rozpoczęły się zmiany o charakterze ustrojowym, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości, a w wymiarze europejskim do upadku sowieckiej dominacji i zniesienia żelaznej kurtyny. Kiedy w 2014 r. w całym kraju obchodzono 25-lecie tamtych wydarzeń w ówczesnym Oddziałowym Biurze Edukacji Publicznej IPN w Katowicach przygotowano wystawę poświęconą wyborom do parlamentu w czerwcu 1989 r. pt. „<Zachodźże czerwone słoneczko>. Wybory’89 w województwie katowickim“. Pięć lat później, z inicjatywy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach, we współpracy z Muzeum w Gliwicach, przygotowano drugie, poprawione wydanie tej wystawy, pod nieco zmienionym tytułem „Już zachodzi czerwone słoneczko”. Podobnie jak na ekspozycji przed pięcioma laty, tym razem w nowej szacie graficznej zaprezentowano na niej, plakaty, liczne materiały ulotne, a przede wszystkim fotografie, przywołujące atmosferę owego „roku cudów”, czasu, w którym Polacy zainicjowali demontaż systemu komunistycznego w Europie na wschód od Łaby.

 

 

Scenariusz wystawy: dr Bogusław Tracz

Współpraca: Monika Bortlik-Dźwierzyńska, Anna Piontek

Projekt graficzny: Bogusław Nikonowicz

Na wystawie zaprezentowano materiały ze zbiorów: Archiwum Dziennika Zachodniego, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Archiwum Państwowego w Katowicach, Archiwum Stowarzyszenia Pokolenie w Katowicach, Artura Kasprzykowskiego, Miejskiego Ośrodka Kultury Galerii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum w Gliwicach, Muzeum w Rybniku, Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach i Muzeum w Gliwicach.

Informacje techniczne: wystawa przeznaczona do prezentacji we wnętrzach, składa się z 20 plansz roll-up o wymiarach 70 cm x 100 cm

 

Panele wystawy

Opcje strony