logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Bramy do Polski 1922

Wystawa przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji IPN w Katowicach w setną rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do Rzeczpospolitej Polskiej.

Ekspozycja prezentuje przebieg uroczystości przyłączenia części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku. Na piętnastu panelach wystawienniczych przedstawiono wydarzenia na obszarze, który decyzją Rady Ambasadorów z października 1921 roku, przypadł Polsce. Objęcie terenów przez Rzeczpospolitą następowało, zgodnie  z decyzją Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej Górnego Śląska, strefami i odbywało się według ściśle określonego scenariusza. Na początku przybywały oddziały policji państwowej, następnie podpisywano protokół przekazania władzy, wojska sojusznicze opuszały strefę  i na końcu wkraczała armia.  Uroczystości powitania Wojska Polskiego zostały przygotowane z wielkim rozmachem we wszystkich obejmowanych miastach i miejscowościach górnośląskich, które odbyły się od 20 czerwca do 4 lipca 1922 roku.  Symbolem tych wydarzeń były bramy powitalne budowane na wzór łuków triumfalnych, których wniesiono ponad dwieście dwadzieścia.  Niektóre z nich były niezwykle monumentalne  i pomysłowe, wszystkie zostały bogato przyozdobione symbolami narodowymi i śląskimi.  Po wkroczeniu wojska kolejnym etapem przejmowania części Górnego Śląska przez Polskę były oficjalne uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych przybyłych z Warszawy. Wystawa prezentuje przebieg tych uroczystości, które odbyły się 16 lipca 1922 roku w Katowicach, a część ekspozycji  została poświęcona wizycie Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, który 27 sierpnia na katowickim Rynku odznaczył najwyższymi odznaczeniami państwowymi najbardziej zasłużonych powstańców i działaczy narodowych.

Fotografie i dokumenty ze zbiorów: Archiwum Państwowego w Katowicach, Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Grzegorza Grześkowiaka, Adama Kurusa, Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny Oddziału Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Historii Katowic, Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku, Muzeum w Tarnowskich Górach, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Narodowego Archiwum Cyfrowego                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

Scenariusz wystawy, koordynacja projektu: Renata Skoczek

Recenzja merytoryczna: dr Mirosław Węcki

Projekt graficzny: Bogusław Nikonowicz

 

 


Informacje techniczne:

Wystawa plenerowa składa się z 15 paneli formatu 100 x 200 cm na 5 stelażach wystawienniczych o kształcie graniastosłupa trójkątnego. Każdy stelaż należy obciążyć bloczkami betonowymi, które można wypożyczyć z wystawą.

Wystawa wewnętrzna składa się z 15 plansz typu roll-up formatu 100 x 200 cm do samodzielnego rozłożenia i ustawienia.

Panele wystawy

Opcje strony