logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

„Szlakami walk żołnierzy polskich w okresie II wojny światowej”. Rajd edukacyjny w Górach Świętokrzyskich

Uczniowie sześciu ponadgimnazjalnych szkół z woj. świętokrzyskiego wzięli udział w rajdzie edukacyjnym zorganizowanym w dniach 3–5 czerwca 2019 r. przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w Kielcach.

Rajd poświęcony został działalności zbrojnej Polaków w okresie II wojny światowej. Aktywność żołnierzy Wojska Polskiego oraz oddziałów Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Narodowych Sił Zbrojnych jest nierozerwalnie związana z najnowszą historią Polski i historią regionu świętokrzyskiego. Wywarły one ogromny wpływ na kształtowanie świadomości narodowej Polaków nie tylko w czasie II wojny światowej, ale miały również kolosalne znaczenie w kształtowaniu postaw kolejnych pokoleń Polaków.

Rajdowa trasa wiodła przez malownicze zakątki Gór Świętokrzyskich, miejsca związane z działalnością zbrojną żołnierzy WP w czasach II wojny światowej. Pierwszego dnia uczestnicy rajdu wyruszyli z Góry Baranowskiej do miejscowości Skarżysko-Rejów, a następnie maszerowali przez Mostki, Kaczkę, Wykus i Siekierno.

Drugiego dnia pokonali trasę wiodącą przez: Psary-Starą Wieś, Bukową Górę, Klonów, Barczę i Kajetanów, gdzie pod pomnikiem poświęconym żołnierzom WP z Grupy Operacyjnej „Kielce” pod dowództwem płk. Kazimierza Glabisza i Podgrupy Operacyjnej „Radom” pod dowództwem ppłk. Bronisława Kowalczewskiego złożono kwiaty i zapalono znicze.

Ostatniego dnia rajdu uczniowie zwiedzili Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie – wsi, która 12 i 13 lipca 1943 r. została spacyfikowana przez niemieckie oddziały policyjne. W ciągu dwóch dni zamordowano wówczas 204 osoby.

Następnie uczestnicy rajdu pokonali trasę z Nowej Słupi na Święty Krzyż. Po dotarciu do Pomnika Trzech Krzyży, który znajduje się w Hucie Szklanej u podnóża Świętokrzyskiego Parku Narodowego, uczestniczyli w uroczystości zakończenia rajdu i wręczenia nagród.

W rajdzie brała udział młodzież z następujących szkół ponadgimnazjalnych: Powiatowy Ośrodek Wychowawczy w Rembowie, Zespół Szkół Mechanicznych im. Generała Władysława Sikorskiego w Kielcach, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Bolesława Chrobrego w Chrobrzu, Zespół Szkół Korpusu Kadetów w Suchedniowie, I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju, Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.

Opcje strony