logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Gra miejska „Śladami Wojtka”

25 września 2019 r. w Kielcach odbyła się terenowa gra miejska „Śladami Wojtka”, w której udział wzięli uczniowie z kieleckich szkół. Celem przedsięwzięcia było upowszechnienie wśród młodzieży znajomości historii II wojny światowej, szczególnie działalności harcerstwa i ruchu oporu w okresie okupacji.

Tematyka gry podejmowała zagadnienia związane z historią Polski i regionu w latach 1939–1945. Uczestnicy zyskali wiedzę o celach i sposobach walki z Niemcami oraz poznali realia życia w okupowanej Polsce. Bohaterem gry był Wojciech Szczepaniak, członek Szarych Szeregów, żołnierz AK ps. „Lwowiak”, który pełnił rolę łącznika i kuriera. Dzięki chłopięcemu wyglądowi nie wzbudzał podejrzeń Niemców i bez większych problemów rozwoził po mieście i poza jego granicami meldunki AK.

Siedemnastoletni Wojtek Szczepaniak, harcerz „Zawiszak” batalionu Szarych Szeregów wpadł w ręce Niemców w sierpniu 1944 r., przewożąc na rowerze meldunek do Daleszyc. Katowany w siedzibie gestapo w Kielcach, po kilku tygodniach przesłuchań, nie załamał się. Został rozstrzelany 21 września w lesie na zboczu Góry Pierścienicy, gdzie znajduje się jego symboliczna mogiła.

Podczas gry największą wiedzę zaprezentowali uczniowie V LO im. ks. Ściegiennego w Kielcach. Drugie miejsce przypadło uczniom Zespołu Szkół Elektrycznych im. Kaczorowskiego w Kielcach, a trzecie zajęli reprezentanci Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kielcach. Na wszystkich uczestników gry czekały wyróżnienia, dyplomy i nagrody edukacyjne.

Organizatorem przedsięwzięcia była kielecka Delegatura IPN we współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Kielcach, Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach oraz Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”.

Opcje strony