logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Ksiądz Władysław Gurgacz TJ. Kapelan Polski Podziemnej

Do końca października na Przystanku Historia #IPN przy ul. Dunajewskiego 8 w Krakowie można oglądać wystawę „Ks. Władysław Gurgacz. Kapelan Polski Podziemnej”, którą otworzyli prezes IPN dr Karol #Nawrocki oraz dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz. Wśród gości wernisażu był m.in. poseł Antoni Macierewicz.
– Znakiem czasu roku 1945 w Polsce i w całej Europie Środkowo-Wschodniej był fakt, że na tej szerokości geograficznej doszli do władzy ludzie, którzy chcieli wymazać Boga z naszej kultury. Którzy w miejscu Boga chcieli postawić Marksa, a w miejscu Jezusa Chrystusa – Lenina. Tak odczytując znaki czasu ks. Władysław Gurgacz musiał być krzepicielem serc i dusz tych, którzy walczyli z sowieckim barbarzyństwem – powiedział dr Nawrocki.
Na wystawie znajlazły się obrazy i artefakty związane z ks. Gurgaczem a pochodzące za zbiorów Muzeum Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego w Starej Wsi koło Brzozowa (Podkarpackie) oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Scenariusz wystawy przygotowali dyrektor krakowskiego IPN dr hab. Filip Musiał i dr Dawid Golik, kierujący pionem poszukiwań i identyfikacji. Kuratorki wystawy to Agnieszka Masłowska i Roksana Szczypta-Szczęch.

Opcje strony