logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Rajd edukacyjny dla uczestników 18. edycji konkursu „Arsenał Pamięci” – Rogów, 7 czerwca 2019

Od 6 do 8 czerwca trwają w Łodzi i regionie przedsięwzięcia wpisujące się w finał 18. edycji konkursu „Arsenał Pamięci”

W piątek 7 czerwca staraniem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi odbędzie się całodzienny rajd dla uczestników 18. edycji konkursu „Arsenał Pamięci”, przedsięwzięcia organizowanego przez hm. Krzysztofa Jakubca, emerytowanego nauczyciela XXIX Liceum Ogólnokształcącego im. hm. Janka Bytnara „Rudego” w Łodzi, wiceprezesa łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów, laureata przyznawanej przez IPN nagrody „Świadek Historii”.

Instytut Pamięci Narodowej od lat wspiera „Arsenał Pamięci”, pomagając logistycznie i edukacyjnie. W ramach tegorocznego rajdu pracownicy łódzkiego IPN opowiedzą młodzieży o przeprowadzonej w listopadzie 1906 r. akcji Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej na stacji w Rogowie. W II Rzeczypospolitej osoba dowódcy akcji – Józefa Montwiłła-Mireckiego, trafiła do panteonu bohaterów, a w Łodzi jedno z nowoczesnych osiedli na Polesiu nazwano jego imieniem. Do tej postaci odwoływali się także przedwojenni harcerze, wśród nich bohaterowie akcji pod Arsenałem.

Przypomniany zostanie również „Mały Arsenał” – akcja uwolnienia 80. więźniów politycznych z więzienia NKWD-UB w Łowiczu 8 marca 1945 r.

Uroczyste podsumowanie 18. edycji „Arsenału Pamięci” odbędzie się dzień później – w sobotę 8 czerwca o godz. 11.00 w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi.

W tym roku w przedsięwzięciu uczestniczyło 136 uczniów z 28 szkół z pięciu województw. Najliczniej reprezentowane jest woj. podkarpackie. Z łódzkich szkół w „Arsenale” uczestniczyły I LO, XXV LO, XXVI LO i Szkoła Podstawowa nr 55.

W czasie gali zostanie również przyznanych 5 nagród specjalnych ufundowanych przez rodziny dwóch nieżyjących już łódzkich bohaterów – żołnierzy AK: płk. hm. Zbigniewa Jaśniewicza (Szare Szeregi w Łodzi) i Andrzeja Jakubca „Rymwida” (żołnierz Kolegium „A” – Oddziału Specjalnego Kedywu AK Warszawa Stare Miasto).

 

Program finału XVIII Arsenału Pamięci, Łódź 6-8 czerwca 2019 r.

6 czerwca  (XXIX Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Zelwerowicza 38/44)  

16.00-18.00 spotkanie młodzieży z por. Gryzeldą Studzińską ps. „Zela”, uczestniczką Powstania Warszawskiego. Po spotkaniu uroczyste rozdanie dyplomów i nagród laureatom konkursu.

7  czerwca

8.15-17.30 wycieczka edukacyjna śladami bohaterów niepodległości po ziemi łódzkiej.

W programie wycieczki:

a.  zwiedzanie stacji kolejki wąskotorowej w Rogowie i  przejazd kolejką na trasie Rogów - Jeżów z inscenizacją napadu na pociąg Organizacji Bojowej PPS w nawiązaniu do wydarzeń z listopada 1906 r. ( 9.15-12.00)

b. zwiedzanie arboretum i alpinarium w Rogowie. (12.00 - 14.30)

c. odwiedzenie budynku dawnego więzienia UB/NKWD w Łowiczu na ul Kurkowej. Miejsca tzw. „Małego Arsenału” gdzie 8 marca 1945 r. oddział  harcerzy łowickich Szarych Szeregów rozbił więzienie i uwolnił ponad 80 więźniów. (15.30-16.30)

8 czerwca (Sala Lustrzana Muzeum Miasta Łodzi ul. Ogrodowa 15) 

11.00-13.00 uroczyste zakończenie konkursu połączone z omówieniem  nadesłanych prac konkursowych przez hm. Krzysztofa Jakubca Mistrza Mowy Polskiej

Opcje strony