logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Warsztaty i gra miejska dla uczestników finału XVII edycji konkursu „Arsenał Pamięci” – Łódź, 14-15 czerwca 2018

14 czerwca 2018 r. Bartłomiej Kluska i Grzegorz Nawrot, pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi, przeprowadzili warsztaty dla uczestników finału XVII edycji konkursu „Arsenał Pamięci”, od lat popularyzującego wśród uczniów i harcerzy wiedzę o pokoleniach Polaków, którym zawdzięczamy niepodległą Rzeczpospolitą, o Armii Krajowej, Szarych Szeregach i bohaterach Kamieni na szaniec.

Inicjatorem i organizatorem konkursu jest hm. Krzysztof Jakubiec, emerytowany nauczyciel XXIX Liceum Ogólnokształcącego im. hm. Janka Bytnara „Rudego” w Łodzi, wiceprezes łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów.

Podczas zajęć, które odbyły się w siedzibie XXIX LO, wykorzystano gry planszowe IPN oraz wprowadzono młodzież w tematykę realizowanej następnego dnia gry miejskiej.

W przeznaczonej dla finalistów „Arsenału Pamięci” grze miejskiej „Śladami bohaterów wojny 1920 roku po Łodzi - Jana Kowalewskiego i Stefana Pogonowskiego” pracowników pionu edukacyjnego wspierali pracownicy pionu upamiętniania walk i męczeństwa łódzkiego IPN.

Na Cmentarzu Starym w Łodzi (część katolicka) opowiadali młodzieży z różnych szkół z całej Polski o kapitanie Stefanie Pogonowskim i kapitanie Benedykcie Grzymale-Pęczkowskim oraz o miejscach ich spoczynku będących wysokiej klasy dziełami sztuki sepulkralnej autorstwa znanego łódzkiego rzeźbiarza Wacława Konopki, a także o przypadkach cenzurowania inskrypcji na grobach w okresie PRL poprzez usuwanie lub zasłanianie nowymi płytami tych fragmentów tekstu, które odnosiły się do udziału zmarłego w wojnie polsko-bolszewickiej.

***

Stefan Pogonowski (1895-1920) – żołnierz armii carskiej podczas I wojny światowej, po rewolucji bolszewickiej w I Korpusie Polskim gen. Dowbora-Muśnickiego, a następnie 4 Dywizji Strzelców Polskich gen. Lucjana Żeligowskiego. Uczestnik wojny polsko-ukraińskiej, dowódca I batalionu 28 Pułku strzelców Kaniowskich („Dzieci Łodzi”) w okresie wojny polsko-bolszewickiej. Zginął 15 sierpnia 1920 r. prowadzą do  swój batalion do ataku na dywizje wroga próbujące ok. 1 w nocy  przedrzeć się przez polskie pozycje w okolicach Kątów Węgierskich. Zwycięski atak żołnierzy Pogonowskiego był jednym z najważniejszych epizodów bitwy warszawskiej. Porucznik Pogonowski pośmiertnie został awansowany na stopień kapitana i odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.

Benedykt Grzymała-Pęczkowski (1897-1920) – członek 3 Łódzkiej Drużyny Harcerskiej, żołnierz Legionów Polskich, więzień obozów w Szczypiornie i Łomży, podporucznik 6 kompanii w 28 Pułku Strzelców Kaniowskich podczas wojny polsko-bolszewickiej.
Poległ 15 sierpnia 1920 r. Pośmiertnie awansowany do stopnia kapitana, odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.

Foto: Paweł Kowalski, Bartosz Bijak, Krzysztof Latocha

Opcje strony